Polskie morderczynie – Katarzyna Bonda

5 sierpnia 2021 wserwin 3 min read Brak Komentarzy

Polskie morderczynie – Katarzyna Bonda

5 sierpnia 2021 Admin No Comments

Wieści o morderstwach budzą w nas mnóstwo emocji – złość miesza się ze strachem, lęk z niedowierzaniem, a smutek z poczuciem bezsilności. O ludziach, którzy zdolni są odebrać życie drugiemu człowiekowi myślimy jak najgorzej, niejednokrotnie przywołując przykłady z kodeksu Hammurabiego jako kary idealne – oko za oko, ząb za ząb. Kibicujemy prokuraturom w walce o jak najwyższe wyroki, a więzienia chcemy widzieć jako miejsca niemalże kaźni. To zrozumiałe – nikt nie powinien odbierać innemu człowiekowi życia, bez względu na okoliczności. Lecz właśnie – czy rzeczywiście bez względu na okoliczności myślimy o każdym mordercy to samo? Czy jednak na niektórych patrzymy łaskawszym okiem? Czy nie chcemy czasem spróbować zrozumieć, co mogło pokierować tak okrutnym zachowaniem sprawcy?

Książka Katarzyny Bondy jest o morderczyniach. A kobiety zabijają zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni, z różnych źródeł wynika, że są sprawczyniami mniej więcej jednego na 10 zabójstw. A z jakich powodów zabijają? Czy żałują? Za czym tęsknią, spędzając lata za murami zakładów karnych? Na te i wiele innych pytań książka odpowiada w bardzo ciekawy sposób, łącząc opowieści kobiet o nich samych z opisem zbrodni, których się dopuściły. 

W każdym z rozdziałów „Polskich morderczyń” poznajemy historię kobiety, która zgodziła się na wywiad i na ujawnienie swojego  wizerunku. Mówią w nich same o sobie, o dzieciństwie – wesołym, czy też smutnym, o mężach, dzieciach, wspomnieniach. Nieraz widzimy opowieść osoby, z którą wręcz możemy się utożsamiać – ot wesoła babka, opowiada o tym, że w szkole miała dobre stopnie, spędzała czas nad wodą, lata później urodziła dzieci, a na parapecie w domu ma doniczki z aloesem. W końcu jednak pada stwierdzenie, często mimochodem, czasem przysłonięte niepamięcią – zabiłam człowieka. Zabiłam męża, sąsiadkę, przypadkowego maturzystę. Autorka książki nie pyta, pozwala mówić sprawczyniom zbrodni. Snują więc swoje opowieści – zabiłam, bo mąż znęcał się nade mną 22 lata. Zabiłam, bo potrzebowałam pieniędzy. Zabiłam, ale nie wiem czemu, nie pamiętam, to nie ja. Różne są te historie, różne usprawiedliwienia, różne ofiary, tak jak różny jest każdy z nas. Czasem trudno nam połączyć wizerunek kobiety, którą widzimy na zdjęciu, jej barwnego opowiadania o własnym życiu, z opisem tego, co zrobiła. Często te zbrodnie są okrutne, bezsensowne. Bywa jednak, że jesteśmy w stanie wytłumaczyć sobie po części, jak mogło do tego dojść. Czym kierowała się kobieta, zabijając. Widzimy historie złamanych osób, czytamy o strasznych przeżyciach. Myślimy sobie – no tak, to musiało się tak skończyć.

Czy ta książka sprawi, że spojrzymy na morderczynie bardziej jak na osoby, które popełniły błędy, niż jak na bezwzględne psychopatki? Być może, w niektórych przypadkach. Czy będziemy w stanie zrozumieć przyczyny zachowań, które wydają nam się zupełnie nie do wyobrażenia? Myślę, że prawie każdy z nas może znaleźć w książce Katarzyny Bondy coś dla siebie. Ludzka natura, niby tak nam bliska, a wciąż tak tajemnicza. Jej mroczna strona fascynuje i ciekawi. A ta książka może nam ją trochę przybliżyć. Bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Na jej końcu znajdują się też wywiady z osobami, które omawiają temat w bardziej naukowy, czy specjalistyczny sposób. Jest tam rozmowa z policyjnym psychologiem i profilerem, nadkomisarzem Bogdanem Lachem, profesorem Zbigniewem Lwem Starowiczem i Lidią Olejnik, dyrektorką Zakładu Karnego dla kobiet w Lublińcu.

Nie jest to, ze względu na tematykę, lektura lekka, łatwa i przyjemna. Ale czyta się ją z wypiekami na twarzy, czasem z niedowierzaniem, a czasem ze smutkiem. A podział na krótkie rozdziały sprzyja, żeby powoli dawkować sobie te historie i pozwolić sobie na zastanowienie nad tym trudnym tematem.

Emilia Mielczarek

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×