Zanim powiesz…

27 maja 2019 kasia-banasik 0 min read Brak Komentarzy

Zanim powiesz…

27 maja 2019 Kasia Banasik No Comments
Bo cię tu zostawię! Jak ty się zachowujesz? Nie rób tak! Ile razy w dzieciństwie słyszeliście te słowa? A czy przez moment zastanowiliście się, jak te zdania wpłynęły na Wasze życie? Jak Was ukształtowały?

Anna Ciarkowska, filolożka i literaturoznawczyni z zawodu, poetka z zamiłowania, autorka bestselleru Chłopcy, których kocham, gdzie opisywała swoje obserwacje i przemyślenia dotyczące miłości, namiętności i trudnych sytuacji, jakie mogą pojawić się w związku. Po raz kolejny przyciągnęła tłumy do księgarni za sprawą książki pt. Pestki. Pisarka postanawia zebrać w całość lęki, obawy i rozterki z jakim musi się zmierzyć dziewczynka podczas dorastania. Lęki te zostają w niej pobudzone nie tylko przez rodziców, one się tworzą za pomocą zwrotów wypowiedzianych przez ciocie, babcie, sąsiadki oraz rówieśników. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zwykły zlepek słów skierowany do nas przez najbliższych podczas normalnego wyjścia do sklepu, może mieć tak ogromny wpływ na nasze dorosłe życie.

Książkę możemy traktować jako pamiętnik, który opisuje cztery etapy życia dziewczynki. Każdy etap to jedna część książki. Każda kartka zawiera kluczowe zdania np.Taka duża panna, a tak się zachowuje! oraz refleksje, jakie targają bohaterką po ich usłyszeniu. Główna postać dzieli się też z nami swoimi przemyśleniami, jak pod wpływem innych ludzi zmienia się jej patrzenie na świat. Zdania te są w większości przypadków wypowiadane przez kobiety, które nie są świadome, jak bardzo oddziałują na małą dziewczynkę. A to wszytko, aby spełniała ona wymogi społeczeństwa, aby, teoretycznie, było jej łatwiej odnaleźć się w życiu dorosłym.

Pestki urzekają nie tylko swoim wyglądem zewnętrznym – okładką – ale też wnętrzem. Dzięki przeczytaniu tej lektury, czytelnik dokonuje wglądu we własne życie. Zastanawia się, jak bardzo został ukształtowany przez swoich najbliższych za pomocą nakazów i zakazów. Ta książka zwiększa świadomość, jak ogromną wagę mogą mieć słowa i sposób ich wypowiadania oraz to, jak ludzie boją się postępować inaczej niż większość. Bo według niektórych nienormalność, czyli zachowania inne niż przeciętne, są złe i mogą być powodem wstydu – niesłusznie.

Pestki są książką uniwersalną, każdy czytelnik bez względu na płeć się z nią utożsami i poczuje jakby czytał o własnym życiu. Można ją też zaliczyć, do grona książek ponadczasowych, ponieważ ludzie zawsze będą przejmować się zdaniem innym, ale może dzięki tej książce zmieni się sposób wypowiadania niektórych słów, a zamiast ciągłego krytykowania zaczniemy częściej chwalić?

 

Kasia Banasiak – znana w internecie jako Czytomania. Psycholog z zawodu, mający silne uzależnienie od książek. Fanka książek tradycyjnych i audiobooków, dzięki czemu może zatopić się w świat literatury o każdej porze dnia i nocy.

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×