Najbardziej znani polscy pisarze-podróżnicy

15 kwietnia 2019 iza-piechota 4 min read Brak Komentarzy

Najbardziej znani polscy pisarze-podróżnicy

15 kwietnia 2019 Iza Piechota No Comments

Rozwijając strony ich książek jak skrzydła bez problemów i bez wiz dolecimy do najdalszych zakątków świata. Oto najbardziej znani polscy pisarze-podróżnicy.

Wszędzie boso – Wojciech Cejrowski

Najbarwniejszy wśród pisarzy, podróżników, a może nawet i osobowości telewizyjnych – mimo że na tym ostatnim polu konkurencja jest zacięta. Wojciech Cejrowski ze swoimi charakterystycznymi barwnymi koszulami i ostentacyjną niechęcią do obuwia od lat przemierza boso 6 kontynentów, ze szczególnym uwielbieniem Ameryki Południowej. Miłość swojego życia znalazł jednak w Ameryce Północnej – mawia, że Polska to jego matka, a Meksyk to jego żona. Swoje obfite zasoby słownictwa i niepodrabialny styl wypowiedzi wykorzystuje nie tylko w telewizji i w radio, ale i w swoich książkach, m.in.: Gringo wśród dzikich plemion, Wyspa na Prerii, Podróżnik WC czy Rio Anaconda.

Małe nóżki na wielkie podróże – Nela Ćwiek, bardziej znana jako Nela Mała Reporterka

Nela to najmłodsza reporterka w Polsce, a może nawet i na świecie. Mimo że ma zaledwie 13 lat, już zdążyła dotrzeć na kilka kontynentów, na co niektórym brakuje całego życia. Już była m.in. w Boliwii, Etiopii, na Filipinach – zaczynając tak wcześnie i z takim rozmachem wkrótce zabraknie jej miejsc na tej planecie do odwiedzenia! Rodzice młodych fanów Neli już zbierają na bilety lotnicze – dziewczynka bowiem ochoczo zachęca do podróżowania swoich rówieśników na kartach książek, m.in. 10 niesamowitych przygód Neli, Nela na 3 kontynentach. Podróże w nieznane czy Nela i tajemnice świata.

Cesarz reportażu – Ryszard Kapuściński

W swoją pierwszą podróż wybrał się – niestety przymusowo – już w dzieciństwie, gdy wraz z początkiem wojny wyruszył w tłumie uchodźców ze wsi, gdzie spędzał wakacje do rodzinnego Pińska na terenie dzisiejszej Białorusi. I w podobnie trudnym nastroju utrzymana była reszta jego wypraw – do Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji, gdzie jako korespondent zagraniczny dokumentował upadki reżimów, przewroty wojskowe, biedę i inne zawirowania polityczno-gospodarcze. Swoją pracę korespondenta rozszerzył o niedoścignione publikacje książkowe takie jak Imperium, Heban czy Cesarz. To jeden z najczęściej tłumaczonych – obok Stanisława Lema – polskich literatów.

To była blondynka – Beata Pawlikowska

Jak się okazuje, świat według blondynki nie jest różowy, a całkiem barwny – jak postać Beaty Pawlikowskiej. Wytrwała podróżniczka, która za swój i swoich książek znak rozpoznawczy obrała kolor włosów, zdała relację z podróży do bardzo wielu krajów świata na kartach książek m.in. Blondynka w Meksyku, Blondynka w dżungli, Blondynka w Chinach czy Blondynka na Rio Negro. Według Wojciecha Cejrowskiego jako pierwsza kobieta przeszła na piechotę przez „najbardziej malaryczną dżunglę świata” Darién na pograniczu Panamy i Kolumbii. Od pewnego czasu jest także autorką książek psychologicznych i poradników na temat zdrowego odżywiania czy nauki języków obcych (cykl Blondynka na językach).

Kobieta z misją – Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska to wielotrybikowa machina: dziennikarka, prezenterka, mama, kierowca rajdowy i działaczka charytatywna. Jako trzecia Polka w historii zdobyła Koronę Ziemi, czyli siedem najwyższych szczytów na siedmiu kontynentach. Należy dodatkowo pokreślić, że najwyższą górę świata – Everest – zdobyła kilka miesięcy po tym, jak złamała kręgosłup! Nurkuje, dubbinguje i – ku naszej radości! – pisze. Jest autorką serii książek Kobieta na krańcu świata, m.in. z podróży do Tanzanii, Kenii, Australii, Argentyny czy Wietnamu.

Swoją drogą – Tomasz Michniewicz

Najmłodsze nogi i najmniej przytępione pióro w zestawieniu (nie licząc małej Neli), ale już z bagażem doświadczeń z kilku kontynentów. Przedstawiciel młodego pokolenia podróżujących pisarzy (albo piszących podróżników) Tomasz Michniewicz znany jest z tego, że „wkręci się” tam, gdzie wejść się normalnie nie da – do więzienia o maksymalnym rygorze, laboratorium NASA czy kręgów muzułmańskiego fundamentalizmu. Owocem tych eskapad są książki: Samsara. Na drogach, których nie ma, Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów czy Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie

A z jakich zakątków świata chcielibyście Wy pisać swoje podróżnicze wspomnienia? A może macie już za sobą wyjątkowe podróże, które tylko czekają na przelanie na papier? Podzielcie się w komentarzach!

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×