6 września. Dzień Czytania Książek

30 sierpnia 2023 wserwin 7 min read Brak Komentarzy

6 września. Dzień Czytania Książek

30 sierpnia 2023 Admin No Comments

Dzień Czytania Książek to ważne święto w kalendarzu miłośników dobrej literatury.

Święto to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale swoją popularność zyskało również w innych krajach. Celem Dnia Czytania Książek jest zachęcić ludzi do chwilowego oddania się tej intelektualnej rozrywce. Czytanie książek ma znaczący wpływ na rozwój języka, kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli. Współczesny świat oferuje nam połączenie tradycyjnego czytania z technologią. E-booki czy Audiobooki to powszechne zjawisko, które ułatwia życie w niejednej sytuacji.

Skorzystaj z naszych poniższych książkowych propozycji i świętuj razem z nami.

Zachowaj spokój – Brigid Delaney »

Nie musisz udawać Greka, by być odpornym na stres i nie dać się wyprowadzić z równowagi Jeżeli nie masz z okna widoku na ocean, bezskutecznie domagasz się podwyżki, martwisz się, że coś cię omija. Ktoś hejtuje cię w Internecie, boisz się życia, końca świata i braku papieru toaletowego. Jeśli dopadł cię kryzys, porzuciła narzeczona, umarł ci kot, a kurier uparcie się spóźnia – ta książka prawdopodobnie jest dla ciebie. Mamy dobrą wiadomość: ratunkiem na wszelkie życiowe porażki i katastrofy może być filozofia stoików: Seneki, Epikteta i Marka Aureliusza. Okazuje się, że starożytni poszukiwali odpowiedzi na te same pytania, które dzisiaj nurtują nas. Australijska dziennikarka Brigid Delaney postanowiła podążyć ich drogą i zebrała wskazówki. Jak zachować spokój w czasach chaosu. Autorka przekonuje, że aby przetrwać powyższe nieszczęścia, wystarczy odnaleźć w sobie kapitana, który świadomie steruje statkiem, ale wie, że nie ma wpływu na pogodę.

Feluś i Gucio się nie nudzą – Marianna Schoett, Katarzyna Kozłowska »

Feluś jest bardzo zajęty! Jak każdy przedszkolak zadaje mnóstwo pytań, lubi fantazjować, szukać, sprawdzać i eksperymentować. Sam potrafi wymyślać sobie wspaniałe zabawy i wcale nie potrzebuje nowych zabawek – wystarczą przyjaciele, patyk lub kamyk! Feluś nigdy się nie nudzi, bo co dnia odkrywa otaczający go świat.

Upiór – Łukasz Kozak »

Historyczno-antropologiczne studium, które czyta się jak trzymającą w napięciu powieść. Dysputy paryskich uczonych o polskich wampirach. Mickiewicz wychodzący z grobu, picie trupiej krwi w czasie zarazy i zupełnie nowe spojrzenie na ludowe wierzenia. Bogactwo nieznanych dotąd materiałów źródłowych odsłania zapomnianą i odrzuconą historię życia. Śmierci i czegoś pomiędzy nimi wiarę trwającą w Polsce przynajmniej przez pół tysiąclecia, aż do schyłku XX wieku.

Psy Pana – Marcin Świątkowski »

Rok 1633, ogarnięte wojną trzydziestoletnią Niemcy. Katarzyna von Besserer, nastoletnia szlachcianka utalentowana w dziedzinie czarów, musi uciekać przed dominikanami-inkwizytorami. Celem dziewczyny jest uniwersytet w Lejdzie, gdzie obiecano jej schronienie. Równolegle dominikański zakonnik, Dominik Erquicia, poszukuje magicznych manuskryptów. Jego wyprawa obfituje w przygody, w wyniku których niejednokrotnie wpada on w poważne tarapaty. Rozmaite sploty okoliczności sprawiają, że Katarzyna i Dominik spotykają się w trakcie wielkiej bitwy między protestantami a katolikami. Wskutek działań tych dwojga starcie przybiera nieoczekiwany obrót. A historia zmienia swój bieg!

Widmo Brockenu – Remigiusz Mróz »

Istnieją pożary, których ugasić się nie da. Po wypadku na Zawracie Wiktor Forst był zmuszony pogodzić się z tym, że jego zdrowie nigdy nie wróci do poprzedniego stanu. Pożegnał się z bieganiem, a także chodzeniem po Tatrach. Osiadł w Krakowie i niespodziewanie w końcu poukładał sobie życie, odnajdując jego sens w rodzinnej egzystencji z Dominiką i jej dziećmi. Nie miał zamiaru wracać w góry. Zrozumiał, że to w nich spotkało go wszystko, co najgorsze, i zmusił się, by wymazać je z pamięci. One jednak nigdy nie zapomniały o nim. Nadciąga zima stulecia, a wraz z jej nadejściem wrócą najmroczniejsze tajemnice, jakie skrywały Tatry.

Dom w Riverton – Kate Morton »

Książka dla fanek serialu Downton Abbey. Opowieść o pasji, zdradzie i tragedii. Choć zdarzają się TRAGEDIE, po których załamuje się wszystko, trzeba jakoś żyć dzień za dniem, powoli oddalając się od PRZESZŁOŚCI. Co jednak, jeśli PRZESZŁOŚĆ nie chce pozwolić o sobie zapomnieć? I by spokojnie UMRZEĆ, trzeba będzie jeszcze raz przenieść się w czasy, które odeszły na zawsze? Wtedy z mroków historii wyłoni się świat na granicy JAWY i SNU. Kiedy wszystko było inne: miłość bardziej namiętna, gniew silniejszy, ból rozszarpujący serce na strzępy. Tajemnice o wiele straszniejsze, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać Niesamowity debiut, napisany porywającą prozą. Morton wie, jak zachwycić czytelnika hipnotyzującymi sekretami i rodzinnymi dramatami. The Sunday Telegraph Rok 1924. Kiedy w noc letniego przesilenia niebo nad posiadłością Riverton rozświetlają fajerwerki. Nad pobliskim jeziorem sławny poeta, Robbie Hunter, odbiera sobie życie. Wydarzenie to wywołuje skandal, który nie cichnie przez dziesięciolecia.

Mój kumpel jest dziewczyną – Weronika Ancerowicz »

Dojrzewanie to zdecydowanie jeden z najgorszych okresów w życiu. Zmienia się wtedy całe ciało człowieka oraz jego spojrzenie na wiele spraw. Sky Johnson jednak ma pewną teorię: uważa, że dojrzewanie jest mitem. Tak naprawdę za wszystko odpowiedzialni są kosmici. Przylatują, zabierają niewinnego dzieciaka, na swoim statku robią mu pranie mózgu i przeprowadzają eksperymenty na jego organizmie. Na końcu całkowicie zmienionego odstawiają na Ziemię. A przynajmniej jej zdaniem tak było z nią. Bo jak wytłumaczyć fakt, że jednego dnia Gabriel Trade jest jej najlepszym przyjacielem, z którym wiecznie się przekomarza, a drugiego Sky ma ochotę go pocałować? Po trzech latach ukrywania swoich uczuć postanawia wyjechać z miasta i na czas nieobecności urwać kontakt z Gabrielem, który widzi w niej tylko kumpla. Jednak ten wyjazd zmienia ją bardziej, niż sądziła.

Śmierć przychodzi nawet latem – Zsuzsa Bánk »

Lato atakuje słońcem, lecz Zsuzsa Bánk rozmawia z matką o zimie. W opowieści o śmierci dziadka chce znaleźć wskazówkę, jak oswoić pustkę, która niebawem nadejdzie. Słuchając rodzinnej historii, która była nagłym, prywatnym końcem świata, próbuje pogodzić się z chorobą ojca. Lato nie jest dobrą porą na umieranie, ale śmierć jest humorzasta, trzeba się z nią liczyć. Tymczasem pogodzony z nadchodzącą śmiercią ojciec po raz kolejny siada w swym rajskim ogrodzie pod akacją. Po raz kolejny pływa w jeziorze, po raz kolejny daje najbliższym lekcje jó úszás – dobrego pływania, wspaniałego pływania! Pochłonięty czystą miłością do wody, która jest istotą węgierskiego lata.

Kamogawa. Tropiciele smaków. Anna Zalewska, Hisashi Kashiwai »

Najbardziej apetyczna powieść roku! Pierwsza część bestsellerowej i niezwykle smakowitej japońskiej serii. Za jakimi smakami tęsknimy? Co pamiętamy z przeszłości? Czy bardziej brakuje nam niezapomnianej potrawy czy raczej osoby, która nam ją kiedyś przyrządziła lub w której towarzystwie się nią cieszyliśmy? Mała rodzinna restauracja gdzieś przy bocznej uliczce w Kioto. Nagare Kamogawa, emerytowany policjant, zajmuje się gotowaniem, a jego córka sprawami administracyjnymi. Ale na zapleczu prowadzą jeszcze jedną działalność – poszukują smaków z przeszłości. Kiedy pojawia się osoba tęskniąca za jednym konkretnym smakiem, detektywi ruszają do akcji, aby odtworzyć danie. Jak to robią? Jak wszyscy detektywi: szukają w przeszłości, sprawdzają i wypytują: kto przyrządzał to danie? Gdzie wtedy mieszkał? W którym sklepie kupował składniki?

Ubierałam arabskie księżniczki – Eva Minge »

Po sukcesach modowych w Mediolanie, Rzymie i Paryżu Eva Minge dostaje propozycję zorganizowania prywatnego pokazu dla księcia Zahira w Emiratach Arabskich. To oznacza zaproszenie do życia najbogatszych ludzi świata arabskiego i początek jednej z największych przygód w życiu projektantki. „Ubierałam arabskie księżniczki” to kolejna opowieść – po „Grze w ludzi” i „Furtce do piekła” – ukazująca niewygodną prawdę o świecie haute couture, w którym prawdziwa sztuka miesza się z najpodlejszymi instynktami ludzkimi. Jak wygląda świat mody w krajach arabskich? Czy istnieje granica luksusu? Dlaczego szejkowie interesują się pokazami mody? Dlaczego niektóre modelki tak szybko znikają z wybiegów?

W godzinie próby – Kate Hewitt, Klaudia Wyrwińska »

LONDYN, 1944: Gdy Lily poznaje żołnierza armii amerykańskiej, Matthew, jest nim urzeczona. Wie, że jego misja zaprowadzi go na pole walki i że ich miłość praktycznie nie ma szans. Ale chce słuchać swojego serca. Jednak jak może to zrobić, skoro dowiaduje się, że Matthew nie jest tym, za kogo się podaje? Że skrywa sekret, który może zmienić nie tylko jej życie. Życie wielu innych Poruszająca, wspaniała powieść o odwadze, prawdziwej miłości i zawiedzionym zaufaniu.

To nie mój problem – Ciara Smyth »

Dowcipna i urocza powieść. Lektura obowiązkowa dla fanek Becky Albertalli! – Ashley Poston, autorka „Geekerelli” Aideen potrafi rozwiązać każdy problem. Poza własnym. Najlepsza przyjaciółka zdaje się od niej oddalać. Kłopoty w domu dają jej się coraz bardziej we znaki, a na dodatek skończyły się jej wymówki, żeby nie ćwiczyć na WF-ie. Ale kto powiedział, że bycie nastolatką jest proste? Pewnego dnia Aideen wpada w szkolnej szatni na Meabh Kowalską. Ta wzorowa uczennica – zmęczona natłokiem obowiązków – szuka sposobu, by zrezygnować choć z części z nich. Aideen postanawia jej pomóc. Zgadza się spełnić jej prośbę i… zepchnąć ją ze schodów.

Więcej interesujących pozycji znajdziesz pod tym linkiem – https://tezeusz.pl/Nowosci-ksiazkowe-2023

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

[FM_form id="1"]
×