Najlepsze powieści, na podstawie których nakręcono seriale

26 listopada 2021 wserwin 5 min read Brak Komentarzy

Najlepsze powieści, na podstawie których nakręcono seriale

26 listopada 2021 Admin No Comments

Jesteście fanami seriali? Wiele produkcji bijących rekordy popularności, powstało na podstawie powieści. Polecamy najlepsze książki, które warto przeczytać, nawet jeśli już dawno obejrzeliście serial.

„Opowieść podręcznej” Margaret Atwood 

Przerażająca, wciągająca i niezwykła opowieść o antyutopijnym świecie. Akcja rozgrywa się po wojnie w Republic Gielad, gdzie młode kobiety postrzega się jako obiekty przeznaczone do reprodukcji zagrożonej populacji ludzi. Z kolei za niewinne przewinienia zabijani są ludzie. Powieść ukazuje podwójną moralność władzy oraz bezradność, wynikającą z odebrania obywatelom wszelkich praw.

„Firefly Lane” Kristin Hannah 

Historia o niezwykłej przyjaźni, miłości, tęsknocie i marzeniach. Kate i Tully są najlepszymi przyjaciółkami od lat nastoletnich. Połączyła je tajemnica i pomimo tego, że pochodziły zupełnie różnych światów, znalazły wspólny język.

Towarzyszymy im przy ważnych życiowych wyborach, zakładaniu rodziny, wspinania się po szczeblach kariery, odnoszeniu sukcesów i porażek. Ich relacja pełna jest wzlotów i upadków, ale są na tyle silne, że zawsze się wspierają. To niezwykły portret przyjaźni i idealna opowieść dla fanów książek obyczajowych.

„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery 

Kultowa historia Ani Shirley, która z sierocińca trafia pod skrzydła Maryli i Mateusza na Zielone Wzgórze. Pełna przygód opowieść o dziewczynie z wielkimi marzeniami, niezwykłej wyobraźni oraz wyjątkowym, zadziornym charakterze. Rudowłosa nastolatka od lat inspiruje i zachwyca kolejne pokolenia. Tym bardziej warto poznać jej losy i dowiedzieć się, co sprawiło, że stała się tak uwielbianą postacią.

„Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” Deborah Feldman 

Bezwzględna książka opowiadająca losy społeczności ortodoksyjnych Żydów chasydzkich. Stanowi zbiór wspomnień autorki od dzieciństwa, poprzez dorastanie, małżeństwo, aż do opuszczenia zboru Żydowskiego. Przedstawia świat nastolatki bez dostępu do współczesnej kultury, z zakazem spotkań ze znajomymi oraz bez możliwości nauki języka angielskiego. W końcu zmuszonej w końcu do małżeństwa. Mamy okazję obserwować narastający w niej bunt oraz podjęcie decyzji o ucieczce z toksycznego świata, w którym żyje.

„Gambit królowej” Walter Tevis 

Beth Harmon trafia do sierocińca w wieku ośmiu lat. Tam ma okazję nauczyć się gry w szachy oraz rozsmakować się w środkach odurzających. Szachów uczy ją gburowaty, starszy pan, który szybko dostrzega jej talent. Pigułki natomiast są podawane wszystkim dzieciom w ośrodku, by łatwiej było utrzymać spokój. Po tym, jak zostaje adoptowana, próbuje zbudować swoje życie na nowo. Pomagają jej w tym szachy i pigułki. Ciągła próba samozniszczenia Harmon przeplata się z wygranymi turniejami szachowymi. To niezwykła opowieść o samotności, przyjaźni, rywalizacji i poszukiwaniu sensu życia.

„Bridgertonowie. Mój książę” Julia Quinn 

„Mój książę” opowiada losy najstarszej z sióstr z rodziny Bridgertonów – Daphne. Marzeniem dziewczyny jest znalezienie męża. Kobieta ma większe szanse, gdy na jej drodze pojawia się książę Hastings, Simon. Mężczyzna nie chce mieć żony, pragnie uciec od męczących go matek i ich córek, które zabiegają o jego względy. Książę proponuje Daphne, że będzie udawał jej adoratora. Dzięki temu on uwolni się od natrętnych kobiet, a ona zyska grono pretendentów do swojej ręki, skoro sam książę się nią zainteresował.

Autorka doskonale wplata humor, jeszcze lepiej kreuje bohaterów i chwali się skomplikowaną znajomością natury ludzkiej. Dzięki temu powieść zachwyca swoim kolorytem i różnorodnością. To współczesna Jane Austen, której historię warto poznać.


„Niewiarygodne. Prawdziwa historia gwałtu” T. Christian Miller, Ken Armstrong 

Reportaż opisuje prawdziwą historię gwałtu. Ukazuje wielowątkową opowieść o wątpliwościach, kłamstwach i polowaniu na sprawiedliwość. Przedstawia stereotypowe postrzeganie kobiet, które doświadczyły gwałtu, jako winne całego zdarzenia, nie tylko ze strony policji, ale i najbliższych.

Książka z zatrważającą szczerością ujawnia, jak bada się współcześnie przypadki napaści na tle seksualnym, jak przebiega przesłuchanie ofiar oraz jak podważa się ich każde słowo. To lektura, która wiele uświadamia o machinie przemocy i niesłusznemu oskarżaniu, tych, którzy w całym zdarzeniu są najbardziej bezbronni, poniżeni i słabi. Nie można o niej zapomnieć.

„Druga szansa” Katarzyna Berenika Miszczuk 

Julia budzi się w ośrodku Druga Szansa. Nie wie kim jest, jak się tam znalazła, nie pamięta nic ze swojej przeszłości. Miejsce okazuje się być niezwykle tajemnicze. Dziewczyna zaczyna słyszeć i widzieć dziwne rzeczy, a fikcja miesza się jej z rzeczywistością. Julia jest coraz bardziej zagubiona i przerażona, do tego leczenie nie przynosi pożądanych efektów. Powoli traci zaufanie do samej siebie. To wciągające i klimatyczne połączenie thrillera psychologicznego, horroru i powieści detektywistycznej. Książka pełna grozy i świetnie wykreowanych postaci, której nie się odłożyć, dopóki nie pozna się zakończenia historii.

„Orange Is The New Black” Piper Kerman 

Piper Kerman stoi u progu kariery, jako świeżo upieczona absolwentka pragnie zaznać smaku wolności i przygody. Po latach przychodzi jej za to zapłacić wysoką cenę, gdy trafia do więzienia za handel narkotykami. Razem z Piper poznajemy życie w więzieniu dla kobiet, układy tam panujące oraz próbę stworzenia społeczności i namiastki rodziny w tak ekstremalnym miejscu. To zabawna, zaskakująca i do bólu szczera opowieść autobiograficzna. Nie jest tak kontrowersyjna i brutalna, jak serial. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak wygląda życie za murami więzienia, ta książka jest dla Was.

„W głębi lasu” Harlan Coben 

20 lat temu na wakacyjnym obozie do lasu wymaka się czworo nastolatków. Ich wyprawa kończy się tragicznie. Dwoje z nich zostaje zamordowanych, a pozostałej dwójki nigdy nie odnaleziono. Skazano zabójcę, jednak ten nigdy nie przyznał się do winy. Paul Copeland – opiekun na obozie, nie może się pogodzić ze śmiercią nastolatków, a zwłaszcza z zabiciem jego siostry Camille. Obecnie jest prokuratorem. Sprawa do niego powraca, gdy na Manhattanie zostaje odnalezione ciało mężczyzny. Paul rozpoznaje w nim rzekomą ofiarę Letniego Rzeźnika.

Co tak naprawdę wydarzyło się tamtej letniej nocy? Czy prawda wyjedzie na jaw? A może Camille wciąż żyje? Coben serwuje czytelnikom niesamowity thriller, który wciąga od pierwszych stron. Misternie skonstruowana intryga, do bólu prawdziwi i świetnie wykreowani bohaterowie oraz niepowtarzalny styl autora, sprawiają, że to doskonała powieść dla wszystkich miłośników gatunku.

 

Brak Komentarzy

Odpowiedz

NAJNOWSZE WPISY

NEWSLETTER

Planujesz czytać więcej książek, ale nie masz pomysłu jakich? Chcesz śledzić wydarzenia czytelnicze? Potrzebujesz pomocy w ocenie własnej twórczości? Z NAMI TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE! Bądź na bieżąco z artykułami, zapisując się do newslettera.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wysyłki wiadomości typu Newsletter oraz potwierdzam, że zapoznałam/em się z informacjami dla subskrybentów usługi Newsletter i informacjami o Ochronie Danych Osobowych.

×