Co daje nam czytanie książek

11 czerwca 2021 admin 0 min read Brak Komentarzy

Co daje nam czytanie książek

11 czerwca 2021 admin No Comments

Książki są wszędzie. Biblioteki, księgarnie czy antykwariaty są rozproszone po całym świecie. Wszystkie te miejsca wypełnione są jedną z najważniejszych rzeczy wszechczasów – myślami spisanymi na kartkach papieru. Ludzie, którzy nie są fanami książek, nie rozumieją, co skłania innych do obsesji na ich punkcie. Dlaczego powinniśmy czytać książki? Istnieje wiele korzyści płynących z czytania, o których być może nie mieliście pojęcia.

Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie, czemu warto czytać książki. Po literaturę opłaca się sięgać z wielu powodów. Przede wszystkim czytanie zwiększa naszą inteligencję. Dr. Theodor Seuss Geisel, autor książek dla dzieci, napisał kiedyś, że im więcej się czyta, tym więcej można się dowiedzieć. Reportaże, wspomnienia, biografie czy książki historyczne dostarczają wiele cennych informacji. Szczególnie owa czynność pogłębia naszą wiedzę. Wszystko, co czytamy, pozostawia w naszym umyśle ślad z informacjami, które mogą przydać się w każdej chwili. Czytając książkę, podświadomie zapamiętujemy pewne sformułowania, związki frazeologiczne czy synonimy. Dzięki temu dużo łatwiej jest nam budować zdania, nie mamy problemów z komunikacją. Książka stanowi obszerne źródło wiedzy, od najmłodszych lat poszerza nasze słownictwo dużo bardziej niż oglądanie telewizji czy konwersacje z wykształconymi rozmówcami. Warto pamiętać, że bogate słownictwo świadczy o naszej elokwencji.

Czy warto czytać książki? W 2007 roku Władysław Bartoszewski na Uniwersytecie Warszawskim podczas wykładu ,,Refleksje świadka stulecia’’ wypowiedział znacząco mądre zdanie: na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca, ale jeszcze pewniej (…) nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte. Być może dla wielu osób nie opłaca się czytać, ale warto, ponieważ zdobyta wiedza nie ma miary. Czytając otwieramy oczy na świat i drugiego człowieka. Literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny, ale również oddziałuje na uczucia, wprowadza w świat fantazji, wyrabia codzienne nawyki. Książki mają również wpływ na nasze poglądy oraz przekonania. Zdarza się, że jakaś pozycja książkowa pozwoli nam spojrzeć na niektóre sprawy z dystansem i dostrzec inny punkt widzenia. Uczymy się wówczas empatii, szacunku do odmiennego od naszego zdania na dany temat, ale również otwartości na świat i otaczających nas ludzi.

Ciekawym aspektem jest również fakt, jaki wpływ na człowieka mogą mieć książki. Przede wszystkim czytając ćwiczymy zdolności analityczne. Jak? Otóż zdarza się, że konkretna literatura wciąga nas do takiego stopnia, że jesteśmy w stanie przewidzieć jej zakończenie, zanim przewrócimy ostatnią kartkę. Trenujemy w ten sposób myślenie krytyczne i analityczne – wyciąganie wniosków z setek przesłanek oraz sugestii. W tym miejscu warto również wspomnieć o pracach Dr. Roberta Freidlanda w których dowodzi, iż ludzie, którzy między innymi regularnie oddają się lekturze, są ponad dwukrotnie mniej narażeni na rozwój chorób otępiających. Co ciekawe, oglądanie telewizji wywiera na mózg człowieka skutek odwrotny – przyspiesza rozwój choroby Alzheimera.

Ktoś może stwierdzić – po co czytać książki, skoro w dwie godziny można obejrzeć film stworzony na jej podstawie? Po co czytać gazetę, skoro możemy spojrzeć na wiadomości w telewizji? Pamiętajmy, że nasz mózg podobnie, jak mięśnie potrzebuje intensywnej gimnastyki.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×