Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Żywot Błog Jana z Dukli 1906 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Jan urodził się w Dukli k. Krosna ok. 1414 r. w rodzinie mieszczańskiej Dźwigów, w domu przy ul. Kaczyniec[potrzebny przypis], na tzw. Wyższym Przedmieściu. Uczył się w rodzinnym mieście, a później w Krakowie. W młodości przebywał w pustelni na wzgórzu Zaśpit w Trzcianie koło Dukli. Opuściwszy pustelnię (ok. 1434) wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych – franciszkanów. Studiował w Krakowie. W zakonie pełnił funkcję gwardiana klasztoru w Krośnie w latach 1438–1440, gdzie rozbudował świątynię, oraz od r. 1444 we Lwowie i ze względu na swoje predyspozycje kaznodziei (w klasztorach franciszkańskich, zgodnie z poleceniem założyciela św. Franciszka z Asyżu, kaznodziejami mogli być tylko wybitnie zdolni i urobieni wewnętrznie kapłani). Pełnił też urząd kustosza kustodii – przełożonego franciszkańskiego okręgu lwowskiego.

W wieku 60 lat przeszedł do surowszej gałęzi Zakonu, zwanej w Polsce bernardynami (od imienia św. Bernardyna ze Sieny). Pełnił tam również funkcje kaznodziei i spowiednika w klasztorach w Poznaniu i Lwowie. Pod koniec życia poważnie chorował i utracił wzrok. Zmarł i został pochowany we Lwowie w tamtejszym kościele bernardyńskim. Obecnie główne relikwie znajdują się w rodzinnej Dukli.

Rok wydania: 1906 Wydawnictwo: Inne Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 12x16cm Ilość stron: 128 Waga: 0.2 kg TIN: T02623508

Uwagi:

Obwoluta/Oprawa: zabrudzona, ze śladami zgięć, wytarta, z naklejkami
Brzegi stron: zakurzone, zabrudzone
Inne: dodatkowa foliowa obwoluta, zapiski
Blok: pęknięty
Druk: czytelny
Kartki: poplamione, pożółkłe
Grzbiet: zabrudzony, posiada naklejkę
Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie