Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Pozostałe

Zenon z Werony. O cierpliwości, o chciwości, o czystości serca

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

 O cierpliwości, o chciwości, o czystości serca

Zenon z Werony, wł. Zeno di Verona (ur. 300 w prowincji Mauretanii, zm. 12 kwietnia 371-375 w Weronie) – biskup Werony, święty Kościoła katolickiego.

Urodził się w Cezarei Mauretańskiej w Afryce. 8 grudnia 362 roku został mianowany ósmym biskupem Werony. W czasie jedenastoletniego okresu sprawowania władzy biskupiej założył wiele kościołów, gorliwie zwalczał herezjęi rozwijał naukę chrześcijańską. Był wykształconym mówcą – do dziś zachowały się jego dziewięćdziesiąt trzy kazania (16 dużych i 77 małych). Był obrońcą trynitaryzmu i najstarszym autorem zachowanych kazań w języku łacińskim[1].

Według legendy Zenon został po urodzeniu wykradziony przez diabła, a w miejsce chłopca został podłożony skrzat. Ssał on mleko matki Zenona przez 18 lat, lecz mimo to w ogóle nie urósł. Zenon, którego wychowali zakonnicy, został wezwany, by zbadać to zjawisko. Rozwiązał tę zagadkę i kazał skrzatowi zwrócić całe mleko do ogromnego zbiornika. Z tej legendy wywodzi się również patronat Zenona nad niemowlętami.

Oprócz niemowląt Zenon z Werony patronuje również temu miastu i wędkarzom.

Wkrótce po śmierci Zenona powstał kościół nad jego grobem, w którym około 440 św. Petroniusz, biskup z Bolonii, wygłosił kazanie.

Święty Zenon czczony jest we Włoszech i Bawarii.

W ikonografii przedstawiany jest z wędką i rybą jako "rybak dusz".

Wspomnienie liturgiczne św. Zenona obchodzone jest 12 kwietnia.

Rok wydania: 1971 Wydawnictwo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 13x19.5cm Ilość stron: 59 Waga: 0.05 kg TIN: T01129555

Uwagi: Brzegi stron zakurzone, Oprawa lekko zabrudzona, wytarta, Rogi oprawy trochę zagięte, 

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie