Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Poezja polska

  • -5%

Zakochany Pitagoras/Pythagoras in Love

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Wydanie dwujęzyczne polsko-angielskie, z języka angielskiego przełożył Henryk Cierniak
Lee Slonimsky - amerykański poeta, spokrewniony z polskim poetą Antonim Słonimskim, opublikował w Stanach Zjednoczonych dziewięć zbiorów poezji. Chronologicznie trzeci z nich, ujęty w formę niekonwencjonalnych sonetów, cykl zatytułowany "Pythagoras in Love" z satysfakcją oddajemy teraz w ręce naszych Czytelników, w wersji dwujęzycznej, polskiej i angielskiej, po wcześniejszych publikcjach zbioru we Francji i w Grecji. Jak sam o sobie pisze autor, z historyczną postacią Pitagorasa, którego czyni bohaterem tego tomiku, łączy go głęboka miłość i szacunek do natury, w szczególności do zwierząt.
Od Redakcji
Pomysł napisania wierszy, w których punktem odniesienia stałaby się postać Pitagorasa, narodził się we mnie wraz z obciążonym pewną nieścisłością wspomnieniem. Otóż wiosną 2002 roku eksperymentowałem z formą sonetu, z którą zapoznałem się dekadę wcześniej, podczas warsztatów literackich prowadzonych przez Daniela Hoffmana, niegdysiejszego Poetę Laureata Stanów Zjednoczonych. Sonet, nad którym zacząłem pracować, nie miał jednorodnej formy, jak miało to miejsce w tradycji renesansowej, opierającej się na sztywnych regułach sonetów Petrarki i poetów włoskich, zbudowanych na zasadzie 14 wersów (...). Utwory poetyckie w zbiorze Pitagoras zakochany korzystają ze wspomnianych wyżej tradycyjnych form sonetu, lecz prócz tego są tam też oparte na nich modyfikacje gatunku, łącznie z przełamywaniem wersu, w taki sposób, że jego zakończenie znajduje się w kolejnej linijce wiersza.
Klika słów od autora, fragment

Rok wydania: 2021 Wydawnictwo: Śląsk Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 0x0cm Ilość stron: 114 Waga: 0.5 kg EAN: 9788381830898

23,75 zł 25,00 zł
+ -

Opinie