Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Wyprawa w głąb Afryki, 1929 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Jules Gabriel Verne  Juliusz Verne (ur. 8 lutego 1828 w Nantes, zm. 24 marca 1905 w Amiens) – francuskipisarz, dramaturg i działacz społeczny. Powszechnie uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej (wraz z Hugo Gernsbackiem i H.G. Wellsem), autor kilkudziesięciu powieści, kawaler Legii Honorowej (1870). Pisał powieści podróżnicze i fantastycznonaukowe oraz historyczne, geograficzne, kryminalne, a także sztuki teatralne i wiersze.

Ojcem pisarza był prawnik Pierre Verne, który od 1826 roku prowadził w Nantes kancelarię, a matką – Sophie-Henriette Alotte de la Fuÿe[3]. Młody Verne (za namową rodziny, a głównie ojca) studiował w Paryżu prawo, próbował zarabiać na giełdzie, ale nie rezygnował z prób literackich. Po kilkunastu latach poszukiwań rozpoczął cykl powieści Niezwykłe podróże, które zapewniły mu poczesne miejsce w światowej literaturze. Wydawcą utworów Verne’a był Pierre-Jules Hetzel (a następnie jego syn – Louis-Jules) publikujący Magasin d’éducation et de récréation (Magazyn Edukacji i Rozrywki). Znanego autora i przedsiębiorczego wydawcę łączyły kontrakty wydawnicze, kilka razy wznawiane.

Verne podróżował po świecie, jednak mniej rozlegle niż bohaterowie jego utworów. Odwiedził 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego oraz odbył na statku SS „Great Eastern” jedną podróż przez Ocean Atlantycki do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Był bardzo oczytany, z literatury czerpał różnorodne wiadomości do swych książek: geograficzne, historyczne, techniczne. Dla swych potrzeb warsztatowych stworzył i wykorzystywał duży zbiór fiszek, swoistą bazę danych z informacjami.

Rok wydania: 1929 Wydawnictwo: Książnica - Atlas Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 17x22cm Ilość stron: 231 Waga: 0.2 kg TIN: T01248302

Uwagi: Druk czytelny, blok niespójny z oprawą. Oprawa mocno wytarta, zagięta, porysowana, mocno wytarta na brzegach, przybrudzona i pożółkła. Strony mocno pożółkłe, luzem, przybrudzone, z niewielkimi śladami po kredkach, podpis poprzedniego właściciela na pierwszej stronie. Brzegi stron zakurzone i przybrudzone. 

Opinie