Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Wstęp do prawoznawstwa,1924 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Gustav Radbruch (ur. 21 listopada 1878 w Lubece, zm. 23 listopada 1949 w Heidelbergu) – niemiecki filozof i profesor prawa, przedstawiciel neokantowskiej szkoły badeńskiej. Minister sprawiedliwości Rzeszy w drugim gabinecie kanclerza Josepha Wirtha (październik 1921 – listopad 1922) i dwu gabinetach Gustava Stresemanna (sierpień – listopad 1923)

Przeszedł do historii głównie dzięki tzw. formule Radbrucha (lex iniustissima non est lex, czyli prawo krańcowo niesprawiedliwe nie jest prawem), zgodnie z którą przepisy prawa pozytywnego (stanowionego) (lex), które są „rażąco, w najwyższym stopniu sprzeczne” z prawem naturalnym (ius), mogą i powinny być w procesie stosowania prawa traktowane tak, jakby w ogóle nie obowiązywały.

O formule Radbrucha należy mówić w odpowiednim kontekście historycznym. Przed II wojną światową w zachodniej filozofii prawa dominował skrajny, ortodoksyjny pozytywizm prawniczy zakładający, że każda norma prawna, wydana przez odpowiedni organ państwowy w odpowiedniej formie i w odpowiedni sposób jest częścią systemu prawa i jest normą bezwzględnie obowiązującą.

Rok wydania: 1924 Wydawnictwo: Nakłądem Trzaski, Everta i Michalskiego Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 17x24cm Ilość stron: 264 Waga: 0.37 kg TIN: T01245437

Uwagi: Oprawa itroligatorska,wytarta,krawędzie wytarte,trochę zabrudzona,brzegi stron zabrudzone,strony pożółkłe,widoczne ślady zamoczenia na kilku stronach,znajdują sie podkreślenia w tekście ołówkiem,blok pęknięty,druk czytelny

Opinie