Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

W wieku nerwowym 1900 r

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Leo Belmont, właściwie Leopold Blumental (ur. 8 marca 1865 w Warszawie, zm. 19 października 1941 tamże[1]) – polski eseista, poeta, prozaik, znawca i tłumacz literatury francuskiej i rosyjskiej, założyciel Polskiego Związku Esperantystów.

Urodził się w rodzinie żydowskiej, był synem Maurycego i Franciszki ze Studenckich[2]. W 1885 ukończył warszawskie V Gimnazjum. Był absolwentem wydziału prawnego rosyjskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1892 został wpisany na listę adwokatów przysięgłych w Petersburgu. Zarówno podczas pobytu w Rosji do 1904, jak i w Warszawie kontynuował działalność literacką i prawniczą. Był m.in. radcą prawnym Związku Artystów Scen Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W latach 1907–1913 wydawał czasopismo „Wolne Słowo”, gdzie zamieszczał własne prace krytycznoliterackie, m.in. o Tołstoju. Zajmował się judaistyką. Interesował się też językiem esperanto i był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Esperantystów. Podczas II wojny światowej przebywał w getcie warszawskim, gdzie zmarł śmiercią naturalną. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Młynarskiej.

Rok wydania: 1900 Wydawnictwo: Wydawnictwo Stanisław Cukrowski Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 14x20cm Ilość stron: 257 Waga: 0.24 kg TIN: T02634352

Uwagi:

Obwoluta/Oprawa: porysowana, wytarta, wyblakła, zabrudzona, introligatorska
Brzegi stron: zabrudzone, zakurzone, pożółkłe
Rogi: zagięte
Kartki: pożółkłe, pofalowane
Grzbiet: zabrudzony
Blok: pęknięty
Inne: zapiski

Opinie