Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Historia prawa

Ustawa o ochronie zwierząt. Komentarz

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Stan prawny: 15 marca 2021 r.
Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt obejmuje zagadnienia administracyjne oraz karne w zakresie ochrony zwierząt przed cierpieniem lub przemocą oraz dotyczące stosunków cywilnych, w których do zwierząt odpowiednio stosuje się przepisy o rzeczach. Prezentuje najważniejsze zasady określone przez ustawę, m.in. dereifikację zwierząt i zasadę humanitarnego traktowania.
Istotną wartością książki są odwołania do wiedzy specjalistycznej z innych dziedzin, niezbędnych dla prawidłowego rozumienia przepisów ustawy o ochronie zwierząt, w szczególności z zakresu nauk zoologicznych i psychologii zwierząt.
Opracowanie uwzględnia ponad 23-letni dorobek doktryny i orzecznictwa sądowego w odniesieniu do ustawy o ochronie zwierząt, a ponadto podejmuje wiele problemów dotychczas niepoddawanych analizie, a wynikających z praktyki ochrony zwierząt raportowanej m.in. przez organizacje społeczne. Dzięki licznym przykładom komentarz ma wymiar praktyczny.
Autorka przedstawia także wykładnię poszczególnych przepisów ustawy, mając na względzie słowa Sądu Najwyższego z 2016 r., zgodnie z którymi w ostatnich latach doszło do radykalnego przewartościowania w stosunku człowieka do zwierząt (...) Wszelkie więc środki prawne, podejmowane w stosunku do zwierząt kręgowych, powinny mieć na względzie ich dobro, prawo do istnienia i humanitarnego traktowania (wyrok SN z 13.12.2016 r., II KK 281/16, LEX nr 2237277).

Rok wydania: 2021 Wydawnictwo: Wolters Kluwer Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 0x0cm Ilość stron: 400 Waga: 0.5 kg EAN: 9788381607339

Opinie