Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Socjologia ogólna

Uspołecznienie i kompozycja. Dwie tradycje myśli..

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

We współczesnej krytyce społecznej można wyróżnić dwie tradycje. W tradycji uspołecznienia punktem wyjścia w myśleniu o społeczeństwie są relacje między podmiotem a światem przedmiotowym. W tradycji kompozycyjnej wychodzi się od zróżnicowanych społecznych aktorów i bada, jak łączą się ze sobą.
Niesie to daleko idące konsekwencje, jeśli idzie o stawki krytycznego myślenia i definiowanie perspektyw zmian społecznych. Pytania krążą albo wokół autonomii, autentyczności i wyzwolenia ze złudzeń ideologii albo dotyczą kwestii partycypacji, dostępu i bezpieczeństwa.
Maciej Gdula analizuje koncepcje najważniejszych współczesnych teoretyków Slavoja ika, Pierre'a Bourdieu, Judith Butler, Michela Foucaulta, Ernesto Laclau i Brunona Latoura pokazując, na jak różne sposoby rozumie się dziś krytykę społeczną i jak różne zadania się przed nią stawia.
Maciej Gdula (1977) socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW. Zajmuje się teorią społeczną i klasami społecznymi. Badał i popularyzował m.in. teorię P. Bourdieu, N. Luhmanna i B. Latoura. Z Przemysławem Sadurą przeprowadził studia nad systemem klasowym, pokazując, jak zastosować można w Polsce teorię klas Pierre'a Bourdieu. Opublikował m.in.: Trzy dyskursy miłosne (2009), Style życia i porządek klasowy w Polsce (2012, wspólnie z P. Sadurą), Oprogramowanie rzeczywistości społecznej (2014, wspólnie z L.M. Nijakowskim).

Rok wydania: 2015 Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 14x20cm Ilość stron: 320 Waga: 0.5 kg EAN: 9788364682735

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie