Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Polska pod zaborami (1795-1918)

Udział społeczeństwa ziemi kaliskiej w Powstaniu Wielkopolskim

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Powstanie wielkopolskie – powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku i II powstania śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

Rok wydania: 1978 Wydawnictwo: Federacja Towarzystw Kulturalnych Ziemi Kaliskiej Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 16.5x23.5cm Ilość stron: 205 Waga: 0.3 kg TIN: T00352049

Uwagi: Oprawa lekko przybrudzona,strony trochę pożółkłe,brzegi stron zakurzone.

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie

Inni kupili również