Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Tygodnik illustrowany, od nr 39 do 52, 1924 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Tygodnik illustrowany od nr 39 do nr 52 z roku 1924.

Tygodnik Illustrowany – warszawskie ilustrowane czasopismo kulturalno-społeczne, wydawane w latach 1859–1939, założone przez Józefa Ungra. Pismo nie było związane z żadną opcją polityczną, publikowało wiele materiałów historycznych i utworów literackich, zamieszczało również reprodukcje dzieł plastycznych. 

Oprócz wydawania czasopisma, redakcja podejmowała szereg akcji wydawniczych. Składały się na nie dołączane do pisma dodatki powieściowe (głównie z literatury obcej), a także serie wydawnicze (m.in. 10-tomowy zbiór utworów Karola Szajnochy oraz zbiorowe wydanie utworów Kraszewskiego)

Redakcja organizowała również liczne akcje społeczne, m.in. zbiórki na pomoc dla rodzin pisarzy, a także na rozmaite inicjatywy narodowe (m.in. na budowę pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie, utworzenie muzeum Mikołaja Kopernika w Rzymie i utworzenie stypendium jego imienia).

Pismo utrzymywało się z prenumeraty. W 1859 liczba prenumeratorów wynosiła 3000, natomiast pod koniec wieku zbliżyła się do 11 000. W okresie dwudziestolecia międzywojennego popularność pisma stopniowo malała, aż stało się ono niewyróżniającym się magazynem literackim.

Rok wydania: 1924 Wydawnictwo: Nakład Gebethnera i Wolfa Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 27.5x38cm Waga: 1.5 kg TIN: T01237393

Uwagi: Druk czytelny, Blok spójny z oprawą, Oprawa wytarta, introligatorska, ze śladami po naklejkach, Strony pożółkłe, delikatnie poplamione, Rogi oprawy trochę zagięte, Brzegi stron zakurzone.

Opinie