Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Sztuka - opracowania ogólne

Swingujący Londyn (bez płyty CD)

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Wystawa przybliża wybitną kolekcję Mateusza Grabowskiego - polskiego aptekarza, ale i miłośnika sztuki działającego w Londynie po II wojnie światowej. W 1959 roku założył on Grabowski Gallery, prezentującą i promującą przede wszystkim sztukę brytyjskich twórców młodego pokolenia, często związanych z pop-artem i różnymi nurtami abstrakcji geometrycznej (jak op-art.). Organizowane tam wystawy były niekiedy pierwszymi indywidualnymi pokazami tych artystów, a na wernisaże przychodził "cały artystyczny Londyn". Jednocześnie Grabowski gromadził prywatny zbiór dzieł sztuki, wśród których znalazły się prace m.in.: Bridget Riley, Dereka Boshiera, Pauline Boty, Franka Bowlinga, Michaela Kidnera, Jana Lebensteina, Jeffreya Steela artystów obecnie uważanych za czołowych twórców brytyjskich tamtych czasów.
Po zamknięciu galerii w roku 1975 Grabowski podarował swoją kolekcję dwóm placówkom w Polsce Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowemu w Warszawie. Dzięki tej donacji Muzeum Sztuki otrzymało 238 dzieł 128 artystów, pochodzących nie tylko z Polski czy Wysp, ale także z całej Europy i terenu dawnych kolonii brytyjskich, a nawet Ameryki Łacińskiej. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z tej kolekcji, które znajdują się obecnie w Muzeum Sztuki i stanowią ważną część jego zbiorów. Wystawa przybliżając postać Grabowskiego przypomni także o znaczeniu, jakie odegrał on w promowaniu za granicą polskich twórców. W jego zbiorach znalazły się prace rodzimych artystów obecnie uważanych za czołowych: Wojciecha Fangora, Zbigniewa Makowskiego czy Aliny Szapocznikow.
Katalog nie zawiera płyty CD!

Rok wydania: 2007 Wydawnictwo: Muzeum Sztuki w Łodzi Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 14x21cm Waga: 0.5 kg EAN: 9788387937485

Opinie