Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Powieści, opowiadania historyczne

Stan wyjątkowy

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Wojna, nawet gdy oficjalnie się kończy, trwa w ludziach nadal. Wojenna destrukcja staje się początkiem zmian nie tylko granic państw, ustrojów, ale także ludzkich charakterów. Każe nam stanąć przed wyborami, do których żadna inna sytuacja nas nie przygotuje. O tym właśnie traktuje Stan wyjątkowy Piotra Guzego.
Dlaczego walcząc o wolność ojczyzny jako żołnierz Armii Krajowej, przez władze Polski Ludowej uważany jestem za bandytę? Czy będąc w obozie, powinienem ratować za wszelką cenę siebie samego, czy raczej siebie poświęcić dla wcale niepewnego ocalenia współwięźniów? Jak żyć wśród mnóstwa stalinowskich ohydztw? Jak poradzić sobie, przede wszystkim psychicznie, z niechcianym spadkiem nieludzkich czasów?
Piotr Guzy, prowadząc pozornie chaotyczną narrację bo o tego typu sprawach nie da się mówić prostymi zdaniami pozwala czytelnikowi szukać odpowiedzi na postawione powyżej pytania. Sposób, w jaki autor przedstawia obrazy z powojennego życia rodziny inteligenckiej, czyni wręcz odbiorcę uczestnikiem opisanych zdarzeń.
Książka ta jest uważana przez samego autora za jego najlepszą powieść. W 1968 roku londyńskie Wiadomości wyróżniły Stan wyjątkowy jako najwybitniejszą książkę pisarza polskiego wydaną na emigracji.

Rok wydania: 2015 Wydawnictwo: Nowik Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 0x0cm Ilość stron: 194 Waga: 0.5 kg EAN: 9788362687817

Opinie