Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Sancti Hilarii Pictaviensis episcopi De Trinitate 1887 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Hilary z Poitiers (ur. ok. 315 w Poitiers, zm. 13 stycznia 367 tamże) – biskup Poitiers, wyznawca, ojciec oraz doktor Kościoła, święty Kościoła katolickiego, prawosławnego, anglikańskiego i ewangelickiego.

 

Urodził się w pogańskiej rodzinie patrycjuszów. Studiował retorykę i filozofię. Bardzo wcześnie zawarł związek małżeński. W wieku 30 lat przyjął chrzest z żoną oraz córką Abrą i poświęcił swe życie służbie Kościołowi. W 350 roku został prawdopodobnie pierwszym biskupem Poitiers (wtedy Pictavium). Walczył z ekspansją arianizmu w swoich kazaniach i przemówieniach synodalnych, co przysporzyło mu wrogów i doprowadziło do tego, że na podstawie fałszywych oskarżeń został skazany na wygnanie przez ariańskiego Cesarza Konstancjusza II (przebywał na nim w latach 356 do 361). Hilary – człowiek z natury ugodowy – próbował pogodzić ze sobą założenia teologii Zachodu i Wschodu, którą zgłębiał w czasie swej banicji w Phrygii (Turcja). Był kierownikiem duchowym Marcina z Tours (św. Marcin przyjął od niego chrzest). Zmarł w 367 roku w rodzinnym mieście i został pochowany w kościele St-Hilaire-le-Grand.

Rok wydania: 1887 Wydawnictwo: Oeniponti Libraria Academica Wagneriana Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 17x24cm Ilość stron: 612 Waga: 0.35 kg TIN: T02179412

Uwagi:

Obwoluta/Oprawa: porysowana, zabrudzona, wytarta, wyblakła, ze śladami zgięć, naderwana na krawędziach, introligatorska
Brzegi stron: zakurzone, zabrudzone, pożółkłe, nierówne
Druk: czytelny
Blok: przekrzywiony, pęknięty
Kartki: pożółkłe, poplamione, pofalowane
Grzbiet: zabrudzony
Rogi: zagięte, uszkodzone
Inne: zapiski, adnotacje i pieczątki biblioteczne

Opinie