Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Sam, 1921 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Kazimierz Jan Rosinkiewicz, ps. „Rojan”, „Kazimierz Rojan” (ur. 1865 we Lwowie, zm. 21 czerwca 1940 w Warszawie) – polski pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży.

Ukończył Uniwersytet Lwowski, a następnie służył w armii austriackiej osiągając stopień porucznika. Od czasów uniwersyteckich tworzył, był autorem książek i opowiadań dla dzieci i młodzieży, pod koniec XIX wieku pracował na Politechnice Lwowskiej jako sekretarz. Od 1917 był redaktorem wydawanego w Żytomierzu „Tygodnika Kresowego”, pisał felietony na tematy bieżące. Ponadto skonstruował maszynę składającą i rozbierającą czcionki drukarskie, urządzenie prezentowano w lwowskim Towarzystwie Politechnicznym, a wynalazek został opatentowany w kilku krajach. Był uznawany za pisarza postępowego, propagującego wśród dzieci i młodzieży ideały partnerstwa, przyjaźni i zasad współżycia społecznego. Po II wojnie światowej zmiany ustrojowe w Polsce sprawiły, że twórczość Kazimierza Rosinkiewicza uznano za przestarzałą i nie przystającą do socjalistycznych zasad wychowania młodzieży.

Rok wydania: 1921 Wydawnictwo: Księgarnia Św Wojciecha Nr wydania: 2 Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 10.5x17cm Ilość stron: 206 Waga: 0.35 kg TIN: T01249681

Uwagi: Druk czytelny, blok spójny z oprawą. Oprawa mocno wytarta, pożółkła, porysowana, poplamiona, trochę zagięta na rogach. Grzbiet mocno wytarty, naderwany. Strony mocno pożółkłe, poplamione, z pieczątkami poprzedniego właściciela. Brzegi stron zakurzone i przybrudzone. 

Opinie