Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Reise- Erinnerungen , ok. 1884r., UNIKAT

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

UNIKAT!!! TYLKO U NAS!

Jest to album ze zdjęciami m.in. Theseion, Olympieion, Erechtheion, Parthenon.

 

Hefajstejon lub Hephaisteion (także „Hephesteum”; starogrecki : Ἡφαιστεῖον , grecki : Ναός Ηφαίστου ) lub wcześniej jako Theseion (także „Theseum”; starogreckiego : Θησεῖον , greckiego : Θησείο ), jest dobrze zachowany grecki świątynia ; pozostaje w dużej mierze w takiej formie, w jakiej został zbudowany. Jest to dorycka świątynia perypterium, położona w północno-zachodniej części Agory w Atenach , na szczycie wzgórza Agoraios Kolonos. Od VII wieku do 1834 r. Służył jako grecki prawosławnykościół św. Jerzego Akamatesa. Stan budynku został utrzymany ze względu na historię jego różnorodnego użytkowania.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Olimpiejon (gr. Ναός του Ολυμπίου Διός) – największa spośród świątyń starożytnej Grecji, znajdująca się w Atenach, poświęcona Zeusowi. Jej budowa trwała z przerwami od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e.

Budowa świątyni rozpoczęta została za rządów Pizystratydów, zarzucono ją jednak po obaleniu tyranii w 510 roku p.n.e. Roboty wznowił w 174 p.n.e. król Syrii Antioch IV Epifanes, powierzając ich prowadzenie rzymskiemu architektowi Kossutiuszowi. Po śmierci władcy w 164 p.n.e. zostały przerwane. Po zdobyciu Aten przez Sullę w 86 p.n.e. część kolumn z placu budowy wywieziono do Rzymu, gdzie zostały wykorzystane w świątyni Jowisza na Kapitolu. Drobniejsze roboty podjęto za panowania Augusta. Ostatecznie sanktuarium wykończył i poświęcił w 132 roku cesarz Hadrian.

Świątynia posadowiona została na olbrzymim stylobacie o wymiarach 41,12×107,8 m. Wspierała się na łącznie 108 kolumnach: wzdłuż boków biegły dwa rzędy po 20 kolumn, od frontu i tyłu trzy rzędy po 8 kolumn. Według oryginalnego planu z czasów Pizystratydów była prawdopodobnie budowlą dorycką, w czasach Antiocha Epifanesa porządek zmieniono jednak na koryncki. Świątynia przypuszczalnie nie była nakryta dachem. W celli stała wykonana w technice chryzelefantynowej kopia posągu Zeusa dłuta Fidiasza.

W średniowieczu porzucona budowla zaczęła być wykorzystywana jako źródło darmowego budulca i w ciągu wieków została systematycznie rozszabrowana[1]. Do naszych czasów zachowało się jedynie 15 kolumn. Kolejna leży na ziemi, powalona w 1858 roku przez wichurę[1].

Erechtheion lub Erechtejon ( / ɪ r ɛ k θ i ə m , ˌ ɛ r ɪ k θ í ə m / ; starogrecki : Ἐρέχθειον , grecki : Ερέχθειο ) jest starożytną grecką świątynię na północnej stronie Akropolu z Ateny w Grecji, które były poświęcone zarówno Atenie, jak i Posejdonom .

 

The Parthenon ( / p ɑːr θ ə ˌ n ɒ n , - n ən / , starożytnego greckiego : Παρθενών , grecki : Παρθενώνας , Parthenonas ), były świątynia , [4] [5] w ate Akropolu , Grecja , dedykowany bogini Athena , którego mieszkańcy Aten uznać ich patrona. Budowa rozpoczęła się w 447 pne, kiedyImperium ateńskie znajdowało się na szczycie swojej potęgi. Został ukończony w 438 roku pne, chociaż dekoracja budynku trwała do 432 pne. Jest to najważniejszy zachowany budynek klasycznej Grecji , uważany powszechnie za zenit porządku doryckiego . Jego dekoracyjne rzeźby są uważane za jedne z najważniejszych punktów greckiej sztuki . Partenon jest traktowane jako trwały symbol starożytnej Grecji , ateńskiej demokracji i cywilizacji zachodniej , [6]i jeden z największych na świecie zabytków kultury. Dla Ateńczyków, którzy ją zbudowali, Partenon i inne perykackie zabytki Akropolu, postrzegano zasadniczo jako świętowanie helleńskiego zwycięstwa nad perskimi najeźdźcami oraz jako dziękczynienie bogom za to zwycięstwo. [7] grecki Ministerstwo Kultury prowadzi obecnie program selektywnego renowacji i odbudowy do zapewnienia stabilności konstrukcji częściowo zniszczony. [8]

 

Rok wydania: około 1884 Wydawnictwo: Inne Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 39x55cm Waga: 5 kg TIN: T01273426

Uwagi:

Brzegi stron zakurzone,Oprawa mocno  wytarta, zabrudzona ,zakurzona ,wytarta  na brzegach, poplamiona, wypłowiała z tyłu na rogu, uszkodzona na rogach,Rogi oprawy postrzępione i zagięte ,Strony pożółkłe ,poplamione  i zabrudzone ,Pierwsza i ostatnia strona zagieta i naderwana ,Zdjęcia w bardzo dobrym stanie ,Grzbiet wytarty i postrzępiony ,Blok spójny 
Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie