Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Filozofia nowożytna, współczesna

Od bodźca do nauki

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Tytułowy wątek tej książki to '...pytanie, w jaki sposób my, fizyczni mieszkańcy fizycznego świata, jesteśmy w stanie konstruować naukową teorię tego świata na podstawie naszych ubogich z nimi kontaktów: oddziaływania promieni i cząstek na powierzchni naszych ciał oraz paru innych doznań, takich jak zmęczenie przy wchodzeniu na górę". Jest to fundamentalny problem epistemologii znaturalizowanej, ku której prowadzi, zdaniem W.V. Quine'a, długa ewolucja refleksji filozoficznej nad naturą i podstawami ludzkiej wiedzy. W książce tej, będącej obok wydanej po polsku przed rokiem „Na tropach prawdy” przeglądem zagadnień podejmowanych przez Autora w licznych jego książkach i artykułach, Czytelnik znajdzie zwięzły wykład na temat: statusu poznawczego logiki i matematyki, problemów, których przysparzają pojęcia semantyczne (prawda, denotacja, znaczenie) oraz metod redukcji tego, co mentalne do tego, co fizyczne. Willard Van Orman Quine, emerytowany profesor Uniwersytetu Harvarda, jest logikiem i filozofem, którego publikacje wyznaczały problematykę filozofii analitycznej podczas całego ostatniego półwiecza. Lektura książki „Od bodźca do nauki” pozwala zrozumieć, dlaczego tak się działo. Quine nie jest zwolennikiem korespondencyjnej teorii prawdy, uważając, że skoro odniesienie naszych zdań jest niezdeterminowane, to nie wiadomo z jakim fragmentem rzeczywistości miałyby one korespondować. W rzeczywistości Quine posuwa się nawet do negacji istnienia jakichkolwiek metafizycznych "faktów", które miałyby korespondować ze zdaniami, a które tak naprawdę są "jedynie projekcjami zdań prawdziwych, dokonanymi tylko ze względu na korespondencję"

Rok wydania: 1998 Wydawnictwo: Fundacja Aletheia Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 12.5x19.5cm Waga: 0.2 kg EAN: 8387045233

Uwagi: Brzegi stron są lekko zakurzone. Oprawa trochę wytarta i zabrudzona. Na pierwszej stronie skreślony podpis poprzedniego właściciela.

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie