Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Pozostałe

Podręcznik języka czeskiego, 1949 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Henryk Batowski (ur. 12 maja 1907 we Lwowie, zm. 25 marca 1999 w Krakowie) – polski historyk i slawista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był synem znanego malarza lwowskiego Stanisława Kaczor-Batowskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku jako trzynastoletni ochotnik. Historię i slawistykę studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Tam, w okresie studiów, przynależał do korporacji akademickiej Leopolia. W 1928 odbył staż naukowy w Paryżu. W 1930 wyjechał na Bałkany, gdzie był korespondentem Słowa Polskiego i Kuriera Warszawskiego. Swoją misję w regionie bałkańskim zakończył w 1935. W czerwcu 1939 r. habilitował się na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego z historii nowożytnej Półwyspu Bałkańskiego. 6 listopada 1939 roku został aresztowany wraz z innymi profesorami UJ przez Niemców w ramach tzw. Sonderaktion Krakau i uwięziony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen a następnie w Dachau. Dzięki staraniom ambasadora Jugosławii w Berlinie, znanego pisarza i późniejszego laureata literackiej nagrody Nobla Ivo Andricia, został uwolniony po ponad rocznym pobycie w obozach koncentracyjnych. Powrócił do Krakowa, w latach 1942-45 uczestniczył w tajnym nauczaniu, a od 1944 r. wykładał i kierował konspiracyjną Szkołą Nauk Politycznych. Po wojnie podjął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim, był pierwszym zastępcą przewodniczącego Komitetu Słowiańskiego w Polsce. W listopadzie 1956 r. otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego, a w 1967 r. został mianowany na profesora zwyczajnego a także na stanowisko kierownika Zakładu Historii Powszechnej Najnowszej UJ. Funkcję tę pełnił do emerytury w 1977 r. W 1966 roku pełnił naukową opiekę nad przebywającym na stypendium w Krakowie Normanem Daviesem. Zmarł 25 marca 1999 r., 1 kwietnia pochowany został na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Odznaczony Krzyżami Kawalerski, Oficerskim oraz Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997), Orderem Chorwackej Jutrzenki, czechosłowackim Orderem Lwa Białego V klasy, jugosłowiańskim Orderem Sztandaru ze Złotym Wieńcem, Orderem Jugosłowiańskiej Gwiazdy ze Złotym Wieńcem, bułgarskim Orderem Cyryla i Metodego I klasy oraz Medalem Františka Palackego.

Rok wydania: 1949 Wydawnictwo: Książnica - Atlas Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 15x22.5cm Waga: 0.2 kg TIN: T00453421

Uwagi: Oprawa pożółkła, wytarta, naddarta przy krawędziach. Brzegi poszarpane, strony pożółkłe. Druk zachowany w stanie dobrym. Część stron odkleja się od grzbietu.

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie