Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Aktorzy i artyści

  • -5%

Piąta aktywność w.angielska

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Swoją biografię piszą oryginalnie i krótko:
- Leszek Golec pojawił się ponownie w 1959 roku. Dyplom Wyższego Studium Fotografii w Warszawie 1989. Od 1985 roku pracuje w Centrum Rzeźby w Orońsku. Od 1988 - członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Tatiana Czekalska pojawiła się ponownie w 1966 roku. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 1995 - Wydział Projektowania Ubioru.
W ich życiorysy wpisać jeszcze należy udział w blisko 50 wystawach polskich i zagranicznych. Oto ważniejsze z nich: Galerie lat osiemdziesiątych (Zachęta 1990), Pustynna Burza (Katowice 1994), 5 Międzynarodowe Biennale Sztuki (Istambuł 1997), Passport Exchange, /Ex/ Change (Dublin, Irlandia 1997), Transfer (Kunsthalle Bielefeld, Bielefeld, Niemcy 1998), Fauna (Zachęta, Warszawa i "Nowy Maneż", Moskwa 1999), Uchwyt (Muzeum Sztuki w Łodzi 1999), Postindustrial Sorrow (Nassauischer Kunstverein, Wiesbaden, Niemcy 2000).
Golec i Czekalska są również lauretami Nagrody Roku 2000 kwartalnika EXIT, a w tym roku otrzymali stypendium Art in General, Residency Exchange Program, Nowy Jork.
Ekspozycja Piąta aktywność powstała z inspiracji filozofiami Dalekiego Wschodu. Tytuł odnosi się do aktywności duchowej, tego jej wymiaru, którego istotą jest niesienie dobra przez sztukę.
Na wystawie zobaczymy dzieła z ostatnich lat pracy artystów - obiekty, z których wyglądu nie da się odczytać ich przeznaczenia. Są niewielkie, lśniące, wykonane ze szlachetnych materiałów - złota i srebra. Przypominają formą rzeźby Constantina Brancusiego, lub wynalazki zaawansowanych technologii, albo obiekty z kosmosu, co sugeruje tytuł Piąta aktywność, kojarzący się z filmem Piąty element Luca Bessona, gdzie wspomnianym elementem, dzięki któremu udało się ocalić ludzkość od zagłady była miłość.
Zaprojektowane przez siebie obiekty Leszek Golec i Tatiana Czekalska nazwali Avatarami. Są to prototypy urządzeń, które mogą mieć zastosowanie w ratowaniu małych stworzeń przed zagładą w trudnych dla nich warunkach życiowych - w mieście i in. W Muzeum Sztuki prezentowane będą trzy Avatary, z których jeden został specjalnie dla muzeum wykonany, a wystawa stanie się jego premierowym pokazem.
Każdy Avatar będzie umieszczony w oddzielnej sali, w przezroczystych osłonach, a nadto oświetlony reflektorami punktowymi. Oprócz tego w ścianach sal wywiercone zostaną dwa specjalne otwory, przez które przepływać będzie zjonizowane powietrze oddziałujące dodatnio na samopoczucie przebywających na wystawie. Twórczość Golca i Czekalskiej wyróżnia się bowiem tym, że artyści lubią zajmować się zwierzętami i wiele prac wykonują z myślą o nich, nie rezygnując przy tym z przywileju jakim jest ludzki punkt widzenia.
Kurator: Mirosław Borusiewicz

Rok wydania: 2001 Wydawnictwo: Muzeum Sztuki w Łodzi Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 14x21cm Waga: 0.5 kg EAN: 9788387937164

2,35 zł 2,47 zł
+ -

Opinie