Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Medycyna, nauki medyczne

NeuroRehabilitacja

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

**Rehabilitacja neurologiczna** Rehabilitacja neurologiczna lub też neurorehabilitacja odnosi się do realizowania założeń rehabilitacji skierowanych na pacjentów z dysfunkcjami układu nerwowego. Dysfunkcje neurologiczne powstają najczęściej z przyczyny udaru mózgu , urazów mózgu bądź też schorzeń neurologicznych takich jak np. stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. **Główne zadania rehabilitacji neurologicznej** Do opisów głównych celów rehabilitacji neurologicznej można wykorzystać akronim PZUZ – przywrócić, zaadaptować, utrzymać, zapobiegać. Pierwszorzędnym celem nie tylko rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie wszystkich utraconych funkcji. Jeśli nie jest to w całości możliwe, ważne jest aby nauczyć pacjenta radzić sobie z powstałą niepełnosprawnością. Adaptacja, czy też innymi słowy kompensacja dotyczy nauki pacjentów innych strategii ruchowych, aby mogli swobodnie funkcjonować w swoim środowisku mimo powstałych ograniczeń. Bez odpowiedniego nadzoru pacjentów, może dojść do wykształcenia się u nich szkodliwych dla ich sprawności wzorców kompensacyjnych. Jeśli nie jest możliwe przywracanie funkcji, działania rehabilitanta powinny być ukierunkowane na podtrzymywanie tych, które pozostały. Szczególnie ważne jest to w przypadku postępujących chorób neurologicznych jak np. w stwardnieniu rozsianym. Liczne badania naukowe wykazują, że mimo postępującego procesu choroby, możliwe jest utrzymanie możliwości funkcjonalnych pacjentów a nawet modulowanie postępu choroby działaniami fizjoterapeutycznymi. Badania naukowe dowodzą również, że ćwiczenia powinny być ukierunkowane nie tylko na zadanie, ale przede wszystkim na jego kontekst praktyczny. Wykonywanie ćwiczeń skierowanych na funkcję pomaga utrwalać prawidłowe wzorce ruchowe co może być skutecznym czynnikiem zapobiegającym pogorszeniu sprawności. Rehabilitacja neurologiczna powinna być realizowana kompleksowo. Kluczowe jest zidentyfikowanie optymalnego sposobu postępowania biorąc pod uwagę charakterystykę danego pacjenta. Poza tym należy określić odpowiednią dawkę poszczególnych zadań oraz czas rozpoczęcia rehabilitacji po powstaniu uszkodzenia mózgu.” ** Neuroplastyczność** Jak pokazują badania, ludzki mózg posiada niesamowitą zdolność do regeneracji. Przy odpowiedniej stymulacji jest on w stanie przeorganizować się po przebytym urazie (na przykład po udarze). Powstają nowe połączenia nerwowe, zdrowe neurony mogą przejmować funkcje tych zniszczonych. Proces ten określany jest mianem neuroplastyczności. Od przebiegu tego procesu reorganizacji neuronalnej zależy czy i w jakim stopniu pacjent odzyska sprawność.

Rok wydania: 2011 Wydawnictwo: Elamed Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 17x24cm Waga: 0.6 kg EAN: 9788361190219

Uwagi: Brzegi stron nieznacznie zakurzone. Oprawa lekko porysowana. Książka zawiera pieczątki, adnotacje i naklejkę pobiblioteczną.

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie