Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Nauki Katechizmowe o wierze tom II, 1908 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Apostolski symbol wiary (łac. Symbolum Apostolorum lub Symbolum Apostolicum), w skrócie Symbol Apostolski (potocznie: Skład apostolskiWierzę w Boga, z łac. credo – wierzę) – to najwcześniejsze wyznanie wiary Kościoła katolickiego. Pierwsze pisane świadectwo tekstu sięga początku III wieku. Późniejsza legenda przypisała autorstwo samym Apostołom. Autorytet tego Credo wziął się, po pierwsze, z faktu jego powstania w Rzymie, który od początku cieszył się szczególnym autorytetem wśród innych kościołów lokalnych Zachodu, po drugie, stąd, że jego treść postrzegano jako odbicie apostolskiej tradycji wiary. W symbolu wyrażona jest wiara w Trójcę Świętą, używa go przede wszystkim Zachód chrześcijański: Kościół rzymskokatolicki, Kościoły starokatolickie, anglikanie, liczne wyznania protestanckie. W Kościele rzymskokatolickim odmawiany jest jako modlitwa prywatna, a także publicznie w czasie takich nabożeństw jak różaniec czy koronka do Miłosierdzia Bożego. Przepisy liturgiczne mowią, by w Wielkim Poście Symbol Apostolski odmawiać w czasie Mszy świętej w niedziele zamiast zazwyczaj recytowanego Symbolu Nicejsko-Konstantynopolitańskiego.

Wiara religijna – różnie definiowana postawa osobowa. Pod wpływem intelektualizmu platońskiego, rozróżniającego między mniemaniem (gr. doxa) a wiedzą (gr. episteme), w myśli europejskiej uważano nieraz wiarę za niepełne poznanie i wstęp do intelektualnego oglądu. Wśród postaw wiary rozróżnia się jednak postawę „wierzę, że”, która jest pewnym przypuszczeniem, oraz „wierzę w”, która odnosi się do Absolutu i jest mocnym przekonaniem o jego istnieniu jako prawdy absolutnej.

Rok wydania: 1908 Wydawnictwo: Nakładem i czcionkami Drukarni i Księgarni św. Wojciecha Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 14.5x10cm Ilość stron: 641 Waga: 0.55 kg TIN: T00362141

Uwagi: Oprawa wytarta. Brzegi stron i strony zakurzone, pożółkłe i zabrudzone. Blok spójny, druk czytelny. Adnotacje i pieczątki pobilioteczne.

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie