Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Muzyka

Muzyka i muzyczność prozy japońskiej okresu Heian

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Książka ukazuje rolę muzyki w kreacji literatury starożytnej i jej wpływ na kształtowanie się życia artystycznego japońskich dworzan okresu Heian, złotego wieku kultury arystokratycznej Japonii.
Wypełniająca po brzegi karty wielu opowieści muzyka jest nierozerwalnym aspektem świata przedstawionego w japońskiej prozie okresu Heian. Próżno by szukać w europejskim kręgu kulturowym postaci literackich darzących muzykę większą estymą, niż to czynią bohaterowie tych utworów. Oddają się oni muzycznym dysputom, wzruszają się pod wpływem brzmienia egzotycznych instrumentów, kontemplują dźwięki przyrody. Muzyka wprowadza do prozy dużą dawkę artyzmu i zmysłowości. Staje się dla bohaterów literackich nie tyle silnym przeżyciem, ile wręcz realnym, zmysłowym doświadczeniem, równie ważnym co doświadczenie miłości, życia, bólu czy śmierci.
Marta Wesołowska - japonistka specjalizująca się w badaniu muzyki i literatury japońskiej okresu Heian (IX-XII w.). Studia japonistyczne ukończyła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 2016 roku uzyskała również tytuł doktora. Była stypendystką japońskiego Ministerstwa Edukacji (MonbushoŻ), a także wykładowcą na uniwersytecie Kyoto Sangyo w Kioto. Jest autorką książki Gagaku. Dzieje i symbolika japońskiej muzyki dworskiej (2012).

Rok wydania: 2016 Wydawnictwo: Oficyna Naukowa Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Ilość stron: 344 Waga: 0.5 kg EAN: 9788364363740

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie