Powrót

Klasyka bajek i wierszy

Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy - te słowa i towarzyszącą im melodię poznajemy, zanim pójdziemy do szkoły i zanim w pełni zrozumiemy, co znaczy słowo Polska. A generał Dąbrowski, dumnie maszerujący z ziemi włoskiej do Polski, pojawia się w dziecięcej wyobraźni jako jeden z pierwszych sławnych Polaków i godnych naśladowania bohaterów. Przywykliśmy do tego, że Mazurek Dąbrowskiego rozbrzmiewa w chwilach ważnych i uroczystych. Od najmłodszych lat wzrusza nas i przejmuje. Daje świadectwo naszej tożsamości i nas jednoczy.
Ale czy wiemy, jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym?
Czy znamy wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens?
Książka opowiada o narodzinach Mazurka Dąbrowskiego, o drodze, jaką przeszła ta pieśń, przemieniając się z żołnierskiej Pieśni Legionów Polskich we Włoszech w pieśń narodową i hymn państwowy, a także o ludziach w sposób szczególny z nią związanych. Porządkuje rozproszone informacje dotyczące polskiego hymnu w ciekawe i przydatne kompendium. Dzięki podziałowi na dwie części: Co każdy Polak o hymnie wiedzieć powinien oraz Dla wnikliwych sięgnąć po nią może czytelnik w każdym wieku.
Do książki dołączona jest płyta CD z unikatowymi nagraniami historycznych wersji Mazurka Dąbrowskiego, w tym z sześciozwrotkową Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech opracowaną według rękopisu Józefa Wybickiego z 1797 roku i zapisu nutowego z 1800 roku.

Rok wydania: 2020 Wydawnictwo: Bajka Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 0x0cm Waga: 0.5 kg EAN: 9788365479563

Opinie