Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Kraków 6 drzeworytów Stanisława Raczyńskiego, 1939 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Drzeworyty znajdujące się w teczce:

1. Kościół Św. Idziego

2. Ołtarz Wita Stwosza

3. Collegium Maius

4. Wieże Katedry

5. Barbakan

6. Dziedziniec wawelski

Stanisław Raczyński urodził się w 1903 roku w Wadowicach, zmarł w 1982 roku w Krakowie. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Ignacego Pieńkowskiego, Teodora Axentowicza i Wojciecha Weissa oraz grafikę u Jana Wojnarskiego. Dyplom obronił w 1926 roku. W latach 1927-1928 pracował jako w scenograf w Teatrze Popularnym w Krakowie, a przez następna dwa lata w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 1930 roku wyjechał do Paryża na stypendium Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Naukę uzupełniał jeszcze we Włoszech. Artysta zajmował się grafiką, reklamą i ilustracją. Wykonał m. in. ilustracje do Procesu Franza Kafki i Życia Gargantui i Pantagruela Françoisa Rabelaisa. Wydał też dwie teki drzeworytów z przedstawieniami zabytków polskiej architektury.

Stanisław Raczyński wykonywał głównie drzeworyty, pozostawał pod silnym wpływem Władysława Skoczylasa. Często podejmował tematykę wiejską oraz góralską, przedstawiając sytuacyjne portrety Górali lub wielofigurowe sceny rodzajowe. Często ukazywał również wspomniane już widoki architektury, rzadziej wizerunki kobiece i tematy religijne. Grafiki artysty cechują się dekoracyjną stylizacją.

Rok wydania: około 1939 Wydawnictwo: Inny Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 24.5x32cm Waga: 0.45 kg TIN: T01245317

Uwagi: Drzeworyty mocno pożółkłe, przybrudzone, lekko zagięte na rogach. Drzeworyty znajdują się w teczce. Teczka mocno wytarta, pożółkła, przybrudzona, rozerwana na dwie części, postrzępiona na brzegach, zagięta na rogach. 

Opinie