Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Historia, archeologia

Kosidło Adam - Ghana. Droga do samodzielności państwowej 1951-1957

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

siążka ta w swojej pierwotnej postaci stanowiła część rozprawy doktorskiej poświęconej walce Złotego Wybrzeża (Ghany) o samodzielność polityczną w latach 1946-1957. Pierwsza jej część pt. Ghana - droga do samorządu, 1947-1951 - po wielu poprawkach w porównaniu do oryginału - została opublikowana w 1991 r. Obecna natomiast, również po przejściu szeregu zmian polegających głównie na uwzględnieniu wyników badań zawartych w najnowszej - głównie anglojęzycznej - literaturze oraz na analizie źródeł drukowanych, a przede wszyst-kim archiwaliów znajdujących się w Public Record Office w Londynie - mogła zostać ostatecznie skonstruowana dzięki pobytom w Wielkiej Brytanii. Jej celem jest wykazanie, iż tak jak Ghana w czasach kolonialnych wydawała się najpierw stanowić wzorcową brytyjską kolonię, tak następnie pierwsza podniosła hasło walki o samorząd oraz niepodległość i tym samym stała się pierwszą "czarną" kolonią w Afryce osiągającą formalną niezależność, stanowiąc tym samym przykład do naśladowania dla innych niesamodzielnych terytoriów. Chcąc więc zrozumieć dekolonizację Afryki należy wpierw zrozumieć to, co dzialo się w tej kolonii. Początki jej niepodległości - mniej więcej do poł. lat 60. - zdawały się potwierdzać oczekiwania na sukces, kiedy to pod przywództwem charyzmatycznego prezydenta, Kwame Nkrumaha, kraj ten podjął dzieło radykalnych przemian, dokonując przy tym wielu błędów, by następnie po zamachu stanu w 1966 r. i to małe państwo (238,5 tys. km2 i ok. 17,5 mln mieszkańców - 1998 r.), przeżywając wiele kolejnych zamachów i kryzysów, stało się jednym z typowych państw Czarnej Afryki. Wydaje się jednak, że lata 90. przywracają Ghanie nadzieję na odegranie czołowej roli we współczesnej Afryce, a przynajmniej w jej zachodniej części. Analizując dzieje walki Ghany o niepodległość, można także prześledzić i porównać brytyjską politykę kolonialną, jako że w latach 1947-1951, tzn. wtedy, kiedy Ghana dążyła do samorządu, władzę w Londynie sprawowali laburzyści, a w okresie 1951-1957, to jest wówczas, gdy terytorium to dążyło do niepodleci imperium władali już konserwatyści.

Rok wydania: 2000 Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 17x24cm Waga: 0.3 kg

Uwagi: Okładka nieznacznie zarysowana i pozaginana. Brzegi stron lekko zakurzone. Książka pobiblioteczna, widoczne pieczątki i adnotacje.

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie