Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Antropologia ogólna

Katalog nagrań dźwiękowych Biblioteki Muzeum ...

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Katalog przedstawia zawartość kolekcji dźwiękowej jednej z największych polonijnych bibliotek na świecie Biblioteki Muzeum Polskiego w Ameryce. Proces dokumentacji zbioru nagrań placówki chicagowskiej rozpoczął się w 2007 roku i objął nagrania muzyczne, a także rejestracje słowne różnych gatunków twórczości. Znalazły się wśród nich utwory folklorystyczne, pieśni kościelne czy kolędy, deklamacje, scenki rodzajowe, ale także nagrania radiowe z czasów II wojny światowej, w tym również meldunki polskich dowódców. Autorką całości opracowania jest Karolina Skalska, która uporządkowała wieloletnią pracę swoją i całego zespołu ekspertów nad kolekcją nagrań w Chicago.
Najbardziej charakterystyczną grupą dokumentów dźwiękowych w prezentowanym katalogu, bardzo ciekawą z punktu widzenia historycznego, kulturoznawczego i muzycznego, są nagrania polki. Polka chicagowska stała się słynna i rozpoznawalna na całym świecie. Łączy ona wzorce z polskiej muzyki tradycyjnej z elementami country, jazzu i innymi brzmieniami typowymi dla amerykańskiej popkultury. Powstała dzięki temu jedyna w swoim rodzaju forma, swoisty muzyczny idiom oddający w niezwykły, pozawerbalny sposób charakter i los Polonii w Ameryce. Jest świadectwem procesu asymilacji Polaków, jednocześnie pokazując ich wielki potencjał twórczy i kulturowy.
Katalog składa się z czterech działów, zbierających nagrania na rolkach pianolowych, płytach standardowych, długogrających i radiowych (te ostatnie kruche i ciężkie zostały wykonane w większości ze szkła, jedynego materiału dostępnego w okresie wojennym, kiedy to szelak i aluminium, wykorzystywane wówczas normalnie do produkcji płyt, zostały przeznaczone na cele wojskowe).
Publikacja powstała w ramach realizacji projektu Inwentaryzacja i opracowanie zbiorów muzycznych i dźwiękowych Biblioteki Muzeum Polskiego w Chicago, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe / Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą.

Rok wydania: 2018 Wydawnictwo: Biblioteka Narodowa Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 0x0cm Ilość stron: 924 Waga: 0.5 kg EAN: 9788370096861

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie