Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Podróżniczy

Jak podbijaliśmy Rosję w.2018

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Polacy założyli Moskwę? Najwięksi rosyjscy pisarze, artyści, politycy byli Polakami? Te nieznane fakty zebrał i opisał Mariusz Świder. Znawca Rosji i pasjonat historii.
Wyliczył w niej znanych Rosjan i pokazał ich polskie korzenie. Któż z nasz wie o tym, że wielki rosyjski pisarz Gogoł, to tak naprawdę polski szlachcic o nazwisku Chochoł? Jeszcze zabawniej robi się, gdy czytam, że faworyt carycy Katarzyny II Potiomkin (ten od potiomkinowskich wiosek) tak naprawdę nazywał się Potępski i nawet sam uważał się za Polaka.
Świder idzie dalej. Przypomina kroniki Nestora, które dla Rosjan są tym czy dla Polaków księga Gala Anonima. On wprost napisał, że plemię Wiatyczów, które założyło Moskwę było z rodu Lachów. Czyli, że Moskwy, której tak się boimy i z którą walczymy, założyliśmy sami. To oczywiście prowokacyjne uproszczenie. Pokazuje jednak, że Polaków i Rosjan mimo, że dużo dzieli, to też bardzo dużo łączy.

Rok wydania: 2018 Wydawnictwo: Penelopa Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 14x20cm Ilość stron: 188 Waga: 0.5 kg EAN: 9788395049187

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie