Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Literatura - opracowania ogólne

  • -5%

Horyzonty erudycji

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Horyzonty erudycji. Studium o Trwałości szczęśliwej królestw Szymona Majchrowicza jest pierwszą pracą w całości poświęconą twórczości osiemnastowiecznego publicysty, pedagoga i historyka Szymona Majchrowicza (17171783). Mimo że nazwisko tego osiemnastowiecznego jezuity funkcjonuje w dobrze znanych syntezach historycznoliterackich i podręcznikach historii historiografii, jego dorobek nie doczekał się naukowego opisu. Rozprawa stawia sobie zatem za cel weryfikację tez na temat Majchrowiczowskiego dzieła, a nierzadko także i stereotypów narosłych wokół jego pisarstwa.
Praca stanowi ważny głos w prowadzonych badaniach nad polską osiemnastowieczną literaturą i kulturą. Badacz inicjuje rozważania zarysem biograficznym, a następnie prezentuje wielowymiarową eksplifikację dzieła Szymona Majchrowicza. Rozpoznaje konteksty kulturowe retoryczny, filologiczny i historyczny. Ze znawstwem przywołuje argumenty pozwalające czytać Trwałość szczęśliwą królestw jako traktat historiograficzny o wydźwięku religijnym. Dzięki temu badacz formułuje wartościowy wniosek o uwikłaniu przekazów historiograficznych z przełomu baroku i oświecenia w problematykę konfesyjną. Na osobne docenienie zasługuje wytropienie przez autora setek nawiązań do Biblii, do tradycji antyku, do teologów nowożytnych, a ponadto do piśmiennictwa dewocyjnego i historiografii (od średniowiecza po czasy saskie).

Rok wydania: 2021 Wydawnictwo: Elipsa Dom Wydawniczy Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 0x0cm Ilość stron: 234 Waga: 0.5 kg EAN: 9788380173989

31,92 zł 33,60 zł
+ -

Opinie