Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Feliks:Gusen - Obóz Śmierci,1946

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Konzentrationslager Mauthausen-Gusen – zespół niemiecko-austriackich nazistowskich obozów koncentracyjnych usytuowany w pobliżu miejscowości Mauthausen (ok. 20 km od Linzu w Austrii) - KL Mauthausen i Gusen (Gusen I i II) a od 1944 również w Lungitz(Gusen III). KL Mauthausen był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym poza granicami III Rzeszy, niedługo po (Anschluss) "anschlussie" Austrii. Istniał od sierpnia 1938 do 5 maja 1945. Znaczące miejsce eksterminacji polskiej inteligencji w ramach tzw. Intelligenzaktion.

KL Mauthausen został założony w sierpniu 1938 roku w pobliżu największego austriackiego kamieniołomu granitu (Wiener Graben) w miejscowości Mauthausen. Organizacyjnie obóz był wzorowany na modelowym KL Dachau i służył aż do końca 1940 r. za miejsce izolacji i kaźni przede wszystkim niemieckich i austriackich socjalistów, komunistów, homoseksualistów, potencjalnej lub faktycznej opozycji względem nazizmu oraz polskiej inteligencji. Był to pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny utworzony poza granicami III Rzeszy z 1937 roku.

Początkowo komendantem obozu został Albert Sauer, ale już od 17 lutego 1939 i do końca jego funkcjonowania funkcję tę pełnił Franz Ziereis.

W grudniu 1939 zapadła decyzja o utworzeniu w odległości 4,5 km od obozu jego filii w Gusen, przy tamtejszych kamieniołomach. Prace rozpoczęto wiosną 1940. Filia, która otrzymała nazwę "Gusen", została uruchomiona 25 maja 1940. Jedną z podstaw decyzji o jej utworzeniu było przeznaczenie jej dla izolacji i niszczenia polskiej inteligencji w ramach akcji Intelligenzaktion[1]. Filia w Gusen znajdowała się pod zarządem kierownictwa obozu głównego w Mauthausen.

 

Rok wydania: 1946 Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 11x19cm Ilość stron: 15 Waga: 0.09 kg TIN: T00640764

Uwagi: Brzegi stron zakurzone, zabrudzone. Oprawa lekko wytarta, zarysowana, zabrudzona. Rogi oprawy trochę zagięte. Strony pożółkłe, blok spójny druk czytelny.

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie