Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Sztuka - opracowania ogólne

Eduard Steinberg. List do Malewicza

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

"List do K. S." (Kazimierza Sewerynowicza Malewicza) powstał w 1981 roku, kiedy Eduard Steinberg (ur. 1937, Moskwa) po raz pierwszy zobaczył Czarny kwadrat na białym tle na moskiewskiej wystawie. Łódzka wystawa przyjęła ten list jako motto, wyznaczające obszar dociekań artysty, skupiony na interpretacji awangardy XX wieku. Odniesienia do Malewicza w jego dziełach są czytelne, nie są jednak prostym naśladownictwem, to twórcza kontynuacja tego, co zaproponował w malarstwie Malewicz. Nawet w zdawałoby się całkowicie poddanych rygorowi geometrii obrazach Steinberga pojawiają się formy organiczne, obarczone nadanymi im przez wieki znaczeniami. Dzięki tym prostym znakom geometria Steinberga ożywa, nabiera swobody i fantazji. Ten rodzaj twórczego dialogu podjętego z suprematyzmem jest szczególnie interesujący, jako wkład artysty w ponowne odczytanie tradycji.
Przygotowana we współpracy z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej wystawa, jest pierwszym indywidualnym pokazem prac Eduarda Steinberga w Polsce. Obok łódzkiej wystawy prezentacja prac artysty będzie miała miejsce w Galerii Piotra Nowickiego w Warszawie (17.09 - 31.10.09).

Rok wydania: 2016 Wydawnictwo: Muzeum Sztuki w Łodzi Stan: NowaRodzaj okładki: Inna Wymiar: 14x21cm Waga: 0.5 kg EAN: 9788387937720

Opinie