Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Dzieła Józefa Szujskiego serya II tom VIII 1888 r

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Józef (Jerzy Karol) Szujski (ur. 16 czerwca 1835 w Tarnowie, zm. 7 lutego 1883 w Krakowie) – polski historyk, jeden z krakowskich stańczyków, publicysta, poeta, prozaik. Współzałożyciel „Przeglądu Polskiego”. Pierwszy sekretarz generalny Akademii Umiejętności w Krakowie.

Pochodził z niezamożnej, lecz bardzo starej szlachty z kniaziowskim tytułem. Był nieślubnym dzieckiem Karoliny Szujskiej. Jego ojcem był Edward Langie, powstaniec i konspirator, który jesienią 1834 ukrywał się w majątku Szujskich. Józef, od najmłodszych lat wychowywany jedynie przez matkę, znaczną część swego dzieciństwa spędził w Zbyszycach nad Dunajcem – majątku swego wuja Piotra. W 1846 przeniósł się wraz z matką do Tarnowa, gdzie rozpoczął naukę w jednym z tamtejszych gimnazjów, mającym przygotować go do pracy w austriackiej administracji. Po sześciu latach nauki przeniósł się do znanego gimnazjum św. Anny w Krakowie. Po zdaniu egzaminów maturalnych, zapisał się na Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak po pierwszym semestrze (prawdopodobnie pod presją matki) przeniósł się na Wydział Prawniczy.

Pod koniec 1857 zaczął uczęszczać na spotkania patriotycznego stowarzyszenia młodzieży krakowskiej, które odbywały się w pracowni rzeźbiarskiej P. Filippiego. W 1858 wyjechał na studia do Wiednia by uzyskać kwalifikację nauczycielską. Wrócił jednak do Krakowa po pierwszym semestrze, a próba skontaktowania się z przyjaciółmi z pracowni Filippiego skończyła się objęciem go nadzorem policyjnym (który nie pozwalał mu na objęcie żadnej rządowej posady).

Rok wydania: 1888 Wydawnictwo: W Drukarni Czasu Fr. Kluczyckiego i Spółki Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 13x20cm Ilość stron: 345 Waga: 0.7 kg TIN: T01867424

Uwagi:

Brzegi stron zakurzone, zabrudzone, Oprawa introligatorska moco wytarta, zabrudzona, Brzegi oprawy mocno naderwane, Rogi oprawy trochę zagięte, naderwane,Strony trochę pożółkłe, zabrudzone, posiadają pleśń, Adnotacje i pieczątki pobilioteczne, Blok książki pęknięty, Druk wyraźny, Naklejka na oprawie, Grzbiet książki naderwany, 
Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie