Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

II Rzeczpospolita (1918-1939)

Dyskant Józef Wiesław - Flotylle rzeczne w planach i działaniach wojennych II Rzeczypospolitej, Tom I-III

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Flotylla Rzeczna Marynarki Wojennej (do 17 października 1931: Flotylla Pińska) – polska flotylla rzeczna wchodząca w skład Marynarki Wojennej w okresie międzywojennym, stacjonująca w Pińsku na rzece Pinie. Flotylla operowała na tzw. morzu pińskim – w dorzeczu Prypeci z głównymi rzekami: Prypeć, Pina, Strumień. **Powstanie flotylli i pierwsze walki** Flotylla Pińska powstała 19 kwietnia 1919 roku gdy gen. Antoni Lisowski zgodził się aby Jan Giedroyć z trzech motorówek Lech, Lisowczyk i Lizdejko stworzył w Pińsku patrol rozpoznawczy. W połowie 1919 roku oddział ten wziął udział w starciach z flotą bolszewicką pod Mostami Wolańskimi i pod Horodyszczem gdzie 3 lipca 1919 roku trzy łodzie motorowe przeprowadziły rajd rzeką Jasiołdą. Przeprowadzono desant pod silnym nieprzyjacielskim ogniem i zdobyto Horodyszcze, co następnie umożliwiło zajęcie, ważnego ze względów komunikacyjnych, Łunińca. Na pamiątkę tych wydarzeń 3 lipca ogłoszono Świętem Flotylli Rzecznej w II RP. W ciągu roku do floty włączono około 20 nowych jednostek pływających, w tym parowiec Bug i statek Warta. **Flotylla w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku** W marcu 1920 roku flotylla wzięła udział w zdobywaniu Mozyrza gdzie włączono do jej składu nowe jednostki zdobyte na Flotylli Dnieprzańskiej. Następnie flotylla brała udział w ofensywie kijowskiej podczas której w dniu 27 kwietnia doprowadziła podczas walk w rejonie Czarnobyla do wyparcia Rosjan na Dniepr. Następnie flotylla brała udział w tworzeniu przyczółków na lewym brzegu Dniepru w Kijowie oraz w defiladzie w tym mieście. Po zdobyciu nowych okrętów utworzono Flotyllę Kijowską operującą na Dnieprze. W trakcie kontrofensywy bolszewickiej pod koniec maja część Flotylli Pińskiej została odcięta od głównych sił, w związku z czym załogi zatopiły okręty w dniu 13 czerwca 1920 roku. Ocalałe jednostki walczyły podczas odwrotu na wodach Prypeci, jednak część, z uwagi na niski stan wody, zatopiono w Pińsku i pod Kochanowiczami. Flotyllę rozwiązano 2 sierpnia 1920 z powodu zajęcia dorzecza Prypeci przez Armię Czerwoną i samozatopienia większości jednostek pływających. Tom I - 377 str, Tom II - 366 str. Tom III - 299 str.

Rok wydania: 1991 Wydawnictwo: Wojskowy Instytut Historyczny Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka Wymiar: 17x23.5cm Waga: 1.5 kg TIN: T00052790

Uwagi: uwagi na niski stan wody, zatopiono w Pińsku i pod Kochanowiczami. Flotyllę rozwiązano 2 sierpnia 1920 z powodu zajęcia dorzecza Prypeci przez Armię Czerwoną i samozatopienia większości jednostek pływających. Tom I - 377 str, Tom II - 366 str. Tom III - 299 str. ! Oprawy lekko zarysowane i wytarte. Brzegi stron nieco zakurzone.

Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie