Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Bezpieczeństwo

Dokumentacja RODO w placówkach medycznych

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

OPIS KSIĄŻKI

Pliki do pobrania

Praktyczny poradnik o dokumentacji w placówce medycznej

Z uwagi na liczne problemy, z którymi zetknęły się podmioty stosujące rozporządzenie już w pierwszych miesiącach jego obowiązywania, dostrzeżono konieczność stworzenia opracowania, które służyć będzie pomocą szczególnie podmiotom medycznym. Stąd niniejsza propozycja, której rozdziały poświęcono analizie takich zagadnień, jak: obowiązek informacyjny placówki medycznej względem pacjentów, polityki wewnętrzne ochrony danych osobowych w podmiocie medycznym, ze szczególnym uwzględnieniem analizy ryzyka czy oceny skutków dla oceny ryzyka, poparte przykładami. Omówiono również status i zadania Inspektora Ochrony Danych, zakres upoważnień do przetwarzania danych czy praktyczne sposoby zabezpieczania i przetwarzania danych osobowych medycznych. Nie bez znaczenia, w dobie kształtujących się pierwszych doświadczeń stosowania RODO, pozostaje proces zgłaszania naruszeń i system kar nakładanych przez PUODO.

Niewątpliwym atutem poradnika jest także szczegółowe przedstawienie zasad zabezpieczenia danych medycznych, poparte praktycznymi przykładami.

Najważniejsze atuty publikacji to:

liczne przykłady związane z prawidłowym przetwarzaniem szczególnych kategorii medycznych danych osobowych;

wzory dokumentów i rozwiązań do zastosowania w jednostkach przetwarzających dane osobowe medyczne;

schematy przebiegu postępowania przed Prezesem UODO;

omówienie istotnych z uwagi na tematykę poradnika przepisów ogólnego rozporządzenia unijnego o ochronie danych osobowych w kontekście dokumentacji ochrony danych osobowych w placówkach medycznych;

uwzględnienie przepisów ustawy z 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych;

uwzględnienie aktualnych propozycji kodeksów postępowania dla sektora ochrony danych osobowych;

doskonały zespół Autorów, który tworzą osoby z wieloletnią praktyką, specjalizujące się w problematyce ochrony danych osobowych czy prawie nowych technologii, a także blisko współpracujący z podmiotami leczniczymi.

Prawidłowe stosowanie przepisów o ochronie danych osobowych jest szczególnie istotne w jednostkach, które przetwarzają dane wrażliwe, jakimi są dane medyczne. Trzeba pamiętać, że przetwarzanie takich danych zasadniczo jest zakazane. Jedynym wyjątkiem jest przetwarzanie ich w celu ochrony zdrowia, świadczenia usług medycznych lub leczenia przez osoby zawodowo zajmujące się leczeniem. Każda placówka udzielająca świadczeń zdrowotnych powinna być wyposażona w dokumentację ochrony danych osobowych, która jest zgodna z zasadą legalizmu, transparentności i rozliczalności. Dokumentacja powinna zapewniać bezpieczeństwo placówce medycznej, personelowi oraz pacjentom, korzystającym z jej usług.

Rok wydania: 2019 Wydawnictwo: C. H. Beck Stan: UżywanaRodzaj okładki: Miękka ze skrzydełkami Wymiar: 13x20cm Ilość stron: 213 Waga: 0.8 kg EAN: 9788381582346 TIN: T02479188

Uwagi:

Obwoluta/Oprawa: wytarta, porysowana, ze śladami zgięć
Brzegi stron: zakurzone
Rogi: zagięte
Produkt niedostępny
Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Opinie