Razem 0,00 zł

+Koszt dostawy od -

Powrót

Antyki - książki do 1950 r.

Budujemy Polskę 1939 r.

Opinie czytelników: (0) Dodaj ocenę

Przeglądając zebrany w tej książce z takim trudem i pietyzmem materiał, ilustrujący 20-letni dorobek współczesnej Polski, odczuwam wyraźnie to kłębowisko sprzeczności sądów, które targa dziś każdym inteligentnym Polakiem. Oto tu macie niezbite dowody i dokumenty nie tylko wielkiej tężyzny narodu le i świadectwo wszystkich cudów dokonanych w okresie niepodległości w przemyśle i w rolnictwie, w nauce i technice, w miastach i na wsi, na morzu i na lądzie; są to liczne dzieła o historycznej wartości. Ale zaraz obok tego roją się zestawienia ,,stanu faktycznego" w porównaniu ze stanem faktycznym wielkich państw zachodu. I natychmiast urok wszelkich osiągnięć i triumfów pryska. A gdy jeszcze ponadto wyskoczymy na chwilę z książki, ilustrującej nasz dorobek, ze statystyki charakteryzującej niezbicie nasz wysiłek ,,podciągania Polski wzwyż" i dotrzemy do chaty chłopskiej, związanej z karłowym gospodarstwem, do mieszkania bezrobotnego na przedmieściach Warszawy czy Łodzi, do budżetu domowego małego urzędnika, to cały nasz optymizm wyrosły na tle syntezy przekształca się w głęboki pesymizm, ilustrowany i umocniony wszechstronną analizą. Są więc dwie prawdy i dwie rzeczywistości życia polskiego (fragment książki).

Rok wydania: 1939 Wydawnictwo: Główna Księgarnia Wojskowa Stan: UżywanaRodzaj okładki: Twarda Wymiar: 23x27.5cm Ilość stron: 184 Waga: 0.85 kg TIN: T01403261

Uwagi: Oprawa materiałowa, wytarta, pożółkła, przybrudzona. Grzbiet naderwany, rogi oprawy zagięte. Blok spójny z oprawą. Strony pożółkłe, pobrudzone. Druk w książce czytelny. Brzegi stron zakurzone i nierówne. 

Opinie