Powstanie warszawskie w literaturze

30 lipca 2021 wserwin 0 min read Brak Komentarzy

Powstanie warszawskie w literaturze

30 lipca 2021 Admin No Comments

Książki o Powstaniu Warszawskim nie pozwalają nam zapomnieć o tragicznym wydarzeniu z 1944 roku. Kształtują nasze poglądy, pomagają dostrzec szerszą perspektywę, a przede wszystkim uczą, by pochopnie nie oceniać ludzi, którzy zdecydowali się na walkę z okupantami.

Powstanie warszawskie – książki 

Za jedną z najlepszych książek o Powstaniu Warszawskim uznaje się „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Najnowsza wersja utworu została od-cenzurowana przez co zasługuje na ponową lekturę i przypomnienie sobie tak dobrze znanego nam wszystkim dzieła. W „Pamiętniku…” autor zrezygnował z patosu i wzniosłości. Odarł wojnę z jej wyjątkowości, po to, by opisać jej zwyczajność i przyziemność. Skupił się na detalach dnia codziennego. Zabrakło obrazu heroicznej walki, za to została ukazana rzeczywistość ludzi żyjących w piwnicach, bramach i prowizorycznie zorganizowanych legowiskach. To opowieść historyczna, która uderza swoją prawdziwością i realnością.

Warto zwróć także uwagę na „Powstanie 44” Normana Daviesa – pokazujące szerokie, międzynarodowe tło tego wydarzenia. Autor spisał wstrząsające świadectwa naocznych świadków i uczestników wydarzeń, w tym także niemieckich żołnierzy. Książka nie opowiada wyłącznie o Powstaniu Warszawskim, ale także opisuje historię Polski po 1939 roku. Zawiera wiele fotokopii dokumentów, zdjęć i biogramów, co dodatkowo uatrakcyjnia i ubogaca treść o nowe informacje.

Powstanie warszawskie – wiersze

Do najbardziej znanych poetów, którzy zginęli walcząc o stolicę należą: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński. Zaliczają się do pokolenia Kolumbów. Krzysztof Kamil Baczyński pisał wiersze, prozę oraz pasjonował się grafiką. Był żołnierzem batalionu „Zośka” a następnie „Parasola”. Zginął czwartego dnia powstania w Placu Blanka przy placu Teatralnym. Jego najsłynniejszy zbiór wierszy „Wiersze wybrane”, zawierający dwadzieścia utworów, został opublikowany w 1942 roku. Poeta podpisał się pseudonimem Jan Bugaj. Jest autorem słów kilku pieśni żołnierskich, śpiewanych przez powstańców podczas walk. Po wojnie jego wiersze były regularnie publikowane w „Tygodniku Powszechnym”.

Książki o powstaniu warszawskim dla dzieci

Dla najmłodszych również znajdziemy wspaniałe wydania książek, które w przystępny i interesujący sposób tłumaczą dzieciom wydarzenia historyczne.

Do jednych z nich należy „Zaklęcie na «w»” Michała Rusinka. To wzruszająca opowieść o małym chłopcu – Włodku, który kończy wakacje i z niecierpliwością wyczekuje rozpoczęcia roku szkolnego. Jednak zamiast powrotu do szkolnej ławki i kolegów musi zmierzyć się z przerażającą rzeczywistością. Nie do końca rozumie na czym polega wojna, wyobraża więc sobie, że jest ona zaklęciem złego czarnoksiężnika, które powoduje zniknięcie wszystkich radosnych barw.

To pięknie ilustrowana i ambitna literatura dla dzieci, wydana pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Starszym dzieciom i młodzieży warto podsunąć „Fajną Ferajnę” Moniki Kowaleczko-Szumowskiej. Książka opowiada o Powstaniu Warszawskim poprzez pryzmat dzieci w różnym wieku. Halinka ratuje psy i koty, Basia ukrywa się w piwnicach, Jaga jest dzielną i odważną łączniczką, z kolei Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Powieść wzrusza, ale także potrafi rozbawić. Opisane są w niej prawdziwe historie dzieci, które przeżyły Powstanie Warszawskie.

Na rynku dostępnych jest wiele książek historycznych, dlatego warto spośród nich wybrać te, które nas zainteresują i pozwolą na poszerzenie naszej wiedzy.  Przedstawione przez nas propozycje są dobrym początkiem dla osób pragnących zgłębić wiedzę o Powstaniu Warszawskim i poznać różne aspekty tego wydarzenia.

Brak Komentarzy

Odpowiedz

[FM_form id=”1″]

NAJNOWSZE WPISY

×